Stále více lidí tyto dárky objednává přímo z Číny. Je to levnější a právě teď je na nákupy nejvyšší čas. Balíček totiž do republiky putuje i několik týdnů.

Dvaatřicetiletá Andrea Čermáková z Chebu má s nákupem z Číny bohaté zkušenosti. „Objednávala jsem takhle kočárek a pak kupuji hlavně oblečení a potřeby pro sport." Proč? „Je to levnější. Řada věcí z Číny se zde stejně prodává, jen je to potom jednou tak drahé," vysvětluje. Už také objednala vánoční dárky. „Vyhýbám se ale elektronice. Řada lidí s tím má dobré zkušenosti, já se ale bojím."

Kde a jak lze objednávat? Stačí do vyhledávače zadat 'online nákupy z Číny' a v diskuzích lze najít mnoho tipů na elektronická 'tržiště'. Stejně jako na českých aukčních portálech, i u čínských je vhodné sledovat, jak jsou lidé s daným prodejcem spokojení. Není třeba se bát drahé dopravy, řada obchodníků nabízí dopravu zdarma, 'free shipping'. Pokud je zásilka dražší než 22 eur včetně poštovného, čeká ji s největší pravděpodobností 'zastávka' na celnici, kde pak dopočítají 21procentní daň. Je proto lepší menší věci objednávat jednotlivě. Pokud je zásilka dražší než 150 eur, dopočítají celníci i clo. V případě, že se doplácí DPH nebo clo, je pak třeba zaplatit České poště fixní poplatek za celní deklaraci, který činí 98 korun, respektive 180 korun.

Na takové nákupy je nejvyšší čas, balíček do Česka putuje 15 až 60 dní. Nic ale není černobílé. „Zboží je levnější, kvalita ale odpovídá tomu, že jde o zboží z Číny," uvedl Jan Hanzlík z Chebu.