Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Objednat si pečovatelku neznamená být rodině na obtíž

Cheb – Pečovatelská služba v Chebu klidně nakoupí nebo dojde do knihovny.

24.3.2010
SDÍLEJ:

Co se pod pojmem pečovatelství skrývá upřesnila pro Chebský deník Sonia Sudimacová.Foto: Foto

Objednat si pečovatelku neznamená, že člověk patří takzvaně do starého železa. Co vlastně se pod pojmem pečovatelství skrývá upřesnila pro Chebský deník Sonia Sudimacová (na snímku), vedoucí Pečovatelské služby Cheb. Tu provozuje Správa zdravotních a sociálních služeb (SZSS) Cheb od 1. ledna loňského roku.

Kolik zaměstnanců vlastně Pečovatelská služba má?

Teď momentálně, včetně mě a včetně sociálního pracovníka je nás dohromady deset. Nově jsme uzavřeli smlouvu s Farní charitou Cheb a přihlásili se nám tři dobrovolníci.

Co všechno mohou pečovatelé svým klientům nabídnout? Jaké služby?

Kromě klasických úkonů pečovatelské služby, které jsou vyjmenované v zákoně, je velmi důležitou součástí takzvané sdílení. To kromě pomoci při chodu domácnosti a při pomoci v péči o vlastní osobu. Nabízíme služby terénní a ambulantní. Docházíme do domácího prostředí a pomáháme s konkrétními úkony, ať už pomoc v domácnosti, nákup, úklid nebo odmrazení lednice či vyluxování. Můžeme dojít třeba pro knihy do knihovny nebo pomáháme při mytí vlasů, při osobní hygieně a podobně. Také ještě rozvážíme obědy. To jsou terénní služby. Ambulantní jsou ve středisku osobní hygieny, kde nabízíme ošetření nohou či koupel v hydromasážní vaně. Klienty, kteří se špatně pohybují, přivezeme i odvezeme. Kromě toho, jak už jsem zmínila, je důležité sdílení. Pečovatelka si s klientem popovídá o tom, jak se mu daří, aktivně mu naslouchá, oceňuje jej, tak, aby se člověk cítil, že je dostatečně silný. Cílem je, aby klient zůstal co nejdéle aktivní a ve svém přirozeném prostředí, aby byl fit. Je tam hodně důležitá psychika a někdy jsme fakticky jediným kontaktem s vnějším prostředím.

Kolik času pečovatel tráví se svým klientem?

Záleží na rozsahu jednotlivých úkonů, ale v průměru je to asi padesát minut. Může to být i hodina a půl, ale to opravdu záleží na konkrétní činnosti.

Jakým způsobem se mohou klienti dozvědět o vaší činnosti? Jak se dostanou do vaší péče?

My se řídíme zákonem o sociálních službách, který jasně stanovuje, pro jakou skupinu osob jsme. My jsme tady pro seniory, ale i pro zdravotně postižené, pro chronicky nemocné, ale také pro rodiny, do kterých se najednou narodí tři a více dětí. Bohužel, pečovatelská služba je vnímána, jako že je určena seniorům. Není výhradně pro ně, ale i pro tyto jmenované cílové skupiny. Dozvědět se o nás mohou lidé na webových stránkách, ovšem nejlepší je reklama, když má pečovatelskou službu někdo ze známých či od přátel. Povědomí o našich službách je, ale je takové povšechné, lidé přímo konkrétně netuší, co všechno děláme a neznají rozsah služeb, neví, že si mohou sami zvolit, kdy u nich pečovatelka bude. Když chtějí, je tam jednou za týden nebo jednou za měsíc. To si opravdu zvolí sami. Proto to není o nějaké provázanosti, že když mám pečovatelku, rovná se, že jsem neschopný. To není pravda. Nejčastějším úkonem, který zajišťujeme, je dovoz stravy. Nově budeme zajišťovat i úklid nebytových prostor. Zároveň se snažíme, aby klienti měli kontakt se společenským prostředím, takže děláme Křeslo pro hosta, kam vždy někoho pozveme, snažíme se i propojovat poskytovatele služeb mezi sebou, protože lidé mají informace takové roztříštěné. Máme vizi, že by tady, v Jateční ulici, vzniklo takové informační středisko sociálních služeb, kde by člověk na jednom místě dostal veškeré ucelené informace, aby nechodil od jedné instituce k druhé. Zároveň pracujeme na dalších akcích pro seniory, například nově máme společně s občanských sdružením Rokršti Cheb a s krušnohorskými paličkářkami připravenou velikonoční dílničku, dělali jsme Mikuláše, Vánoce, chystáme jarní koncert, s organizací slabozrakých a nevidomých připravujeme den gurmána, kde se propojíme i s Májou a nízkoprahovým zařízením a chystáme řadu dalších akcí. Opravdu jde o to, aby ti lidé nebyli izolovaní.

A jak je to s financováním vašich služeb?

Klienti si službu platí. Samozřejmě existuje příspěvek na péči, i když jej všichni nepobírají. Od letošního dubna se cena za hodinu služeb zvedá z devadesáti korun na sto korun za hodinu.

Objednávají pečovatelku třeba i příbuzní pro své rodinné příslušníky?

Ano, ale poskytování služeb vždy záleží na tom, jak chce sám klient. Vnucování služeb by nepřineslo nic dobrého. Vždy se musí brát na zřetel zájem klienta. Rodina třeba cítí, že babička nebo dědeček by potřebovali pomoc, ale on naopak má pocit, že když teď potřebuje tu pomoc, tak už je k ničemu. To tak není. Když je zájem, přijde sociální pracovnice, udělá si krátké šetření formou rozhovoru a domluví rozsah služeb. Samozřejmě sledujeme i spokojenost s prací pečovatelů, ale i potřeby klientů, zda nechtějí nějaké další služby.

Autor: Nataša Šmatová

24.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Teplé budou mluvit o čokoládě

Ilustrační foto

Stávka: Lékaři i lékárníci protestují

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovy Vary, Plzeň – Kauza tajných policistů, kteří se zbraní v ruce ohrožovali řidiče v Plzni, protože je bliknutím upozornil na to, že se na silnici vozem pohybovali riskantně, má další pokračování.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Karlovy Vary – Paráda, paráda a ještě jednou paráda. Karlovarský pilot Petr Kopfstein ve službách Teamu Spielberg si řádně užil závěrečný podnik Red Bull Air Race 2017.

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení