Chebsko – Houbaři v regionu si mohou chystat košíky a připravovat vhodnou obuv. Jiří Pošmura z Chebu, předseda mykologického klubu Slavkovský les, potvrdil, že už ´rostou´.

„S kolegy mykology jsme už nalezli houby jako je liška obecná, kozák březový, hřib dubový, smrkový i hnědý. Sebrali jsme už také exempláře babky,“ reagoval Pošmura na dotaz Deníku k očekávanému růstu hub vzhledem k posledním dešťovým přeháňkám.

„Už se vyskytují i takzvané jedlé lupenaté, například holubinka namodralá, mandlová, muchomůrka růžovka, opěňka měnlivá, špička obecná a pečárky. Objevují se i malé druhy pýchavek, což je předzvěst velkých vatovců obrovských, které jsou u houbařů v oblibě, a z kterých dělají řízky.“ Vatovec obrovský miluje na humus bohaté půdy, které jsou doslova přesycené živinami.

Poměrně hojně jej lze najít například v různých porostech mezi kopřivami. „Na listnáčích již roste také hlíva plicní, která je vhodná na falešnou dršťkovou polévku. Recept je jednoduchý. Potřebujeme červenou mletou papriku, 30 dkg hlívy, jednu lžíci hladké mouky, dvě lžičky zabijačkového koření, jednu cibuli, dvě kostky masoxu a podle potřeby olej (sádlo) i sůl. Očistíme cibuli a nakrájíme ji na jemno. Také si nakrájíme hlívu na nudličky.

Na oleji osmažíme cibuli do růžova, pak přidáme hlívu, masox, zabijačkové koření, papriku a zalijeme vodou, aby byla hlíva ponořená. Vaříme 20 minut pod pokličkou. Pak dolijeme vodu na požadované množství polévky, zahustíme moukou rozšlehanou v trošce vody a asi 5 minut povaříme, podle potřeby dosolíme.“

Podle dalšího mykologa Vlastimila Tůmy z klubu Slavkovský les jsou současné dešťové srážky příslibem růstu většího množství jedlých hub.
„Musím ale varovat před jedovatými houbami jako je muchomůrka tygrovaná, kterou nepozorný houbař může zaměnit za muchomůrku růžovku. Objevila se už i smrtelně jedovatá muchomůrka jizlivá, která se může splést se žampionem.“