Někteří politici v Sasku navrhují kvůli přílivu nelegálních imigrantů znovuzavedení pravidelných hraničních kontrol. Ještě před pár měsíci by taková zpráva řadu obyvatel Chebska pobouřila. A teď? „Kontroly bychom měli zavést také," zaznívá od mnohých z nich.

„Osobně si myslím, že na toto opatření mají němečtí sousedé právo. Je třeba počítat s tím, že Němci podobná opatření zavedou," uvedl Miroslav Picka, starosta Hranic, které sousedí se Saskem i Bavorskem. Na rozdíl od starosty Aše, která má hranice stejně tak s oběma spolkovými zeměmi, si nemyslí, že by se kvůli znovuzavedení kontrol zkomplikovala doprava. „Neumím si moc představit, že by se situace vrátila do podoby, jako tomu bylo před ‚Schengenem'," sdělil starosta Aše Dalibor Blažek. „Aš je nejzatíženější přechod mezi Českou republikou a Německem, co se osobních aut týče. Ještě dnes si vybavuji dobu, kdy nebyly hranice volně průjezdné a tvořily se zde obrovské fronty. Do Německa navíc dojíždí spousta lidí do práce. Těm by se mohlo cestování zkomplikovat," vysvětlil. „Ale chápu, že se státy proti přílivu imigrantů chtějí bránit všemi dostupnými prostředky."

Česká republika je pro uprchlíky tranzitní zemí. Podle většiny oslovených obyvatel regionu by měl mít i přesto stát přehled, kdo sem ze zemí mimo EU míří. „Jsem minimálně pro zvýšené kontroly," řekl Josef Hašek z Chebu. „My bychom si měli své hranice střežit víc také."

Saským sousedům se nedivil nikdo z oslovených. „Je ale pravda, že by to byl krok zpět. Kontroly ano, ale neměly by moc omezovat obyvatele EU," odpověděl Ivan Červený.

Téma uprchlíků je aktuální v celé republice, diskutují o něm samozřejmě také lidé z Chebska. Příští týden v sobotu se dokonce na chebském náměstí uskuteční shromáždění proti imigraci.