A využít ji mohou pouze občané Chebu, kteří tu mají trvalé bydliště. Hlavním důvodem, proč se město rozhodlo autobusy zpřístupnit zdarma, je dlouhodobý problém s parkováním. Tento krok vyjde městskou kasu na 1,6 milionu korun.

„Bezplatná doprava se týká pouze občanů, kteří mají v Chebu trvalé bydliště. Mimochebští cestující budou platit stejně jako dosud,“ sdělil chebský starosta Zdeněk Hrkal.

Od tohoto kroku si město Cheb slibuje omezení dopravy v přecpaném širším centru města, kde se stále častěji tvoří v dopravních špičkách kolony a obtížně se zde dá zaparkovat.

„Město hromadnou do-pravu významně dotuje, takže chceme, aby byly autobusy více využívány. K podobnému kroku už při-stoupila jiná města v tuzemsku i zahraničí a výsled-ky byly pozitivní. Věřím, že se to osvědčí i v Chebu,“ poznamenal starosta.

Pro bezplatné cestování si stačí u dopravce pořídit čipovou kartu, jejíž vydání stojí 100 korun. Za její dobití časovým jízdným na tři měsíce se však nyní už nic neplatí. Ale právě poplatek ve výši sto korun se pro některé stal kamenem úrazu.

„Když chtěli na radnici zavést bezplatnou dopravu zdarma, měli to udělat tak, abychom vůbec nic neplatili. Přece jen stovku člověk zaplatí, takže úplně zdarma to není,“ řekla cestující Věra z Chebu.

Devadesátidenní časové jízdné přitom běžně stojí 800 korun.

„Jedná se o pilotní projekt na půl roku, takže zájemci o bezplatnou dopravu si budou moci tříměsíční jízdné nechat nabít celkem dvakrát. S sebou si budou muset vzít kvůli ověření pobytu občanský průkaz,“ poznamenal mluvčí chebské radnice Tomáš Ivanič. Celkem město Cheb hromadnou dopravu dotuje částkou kolem 14 milionů ročně.