Rýma a kašel už trápí velkou část obyvatel chebského regionu. Málokdo z nemocných se však poctivě vyléčí. Mnozí naopak chorobu přecházejí. To ale může podle odborníků skončit většími zdravotními obtížemi.

Samoléčba

Podzimní sychravé počasí nachlazení nahrává. „Lidé nejčastěji volí samoléčbu,“ potvrdila magistra Eugenie Chromá z Chebu. „Každý pátý pacient, který k nám přichází, chce lék na nemoci horních cest dýchacích. Nejvíc lidé požadují něco na odkašlávání, rýmu, či na snížení teploty.“

Rizika podceňují

K lékaři jdou obyvatelé až ve chvíli, kdy se jejich stav zhorší. Není výjimkou, že už pak dostanou antibiotika.

„Pokud má člověk rýmu, kašel a teploty, měl by se zodpovědně vyležet,“ radila Chromá. „V posteli by měl zůstat alespoň pět dní a měl by mít dostatečný přísun tekutin, což znamená vypít alespoň tři litry denně.“ Velká část lidí ale léčbu podceňuje, často se i bojí stonat kvůli zaměstnavateli. Nachlazení se ale podle odborníků může zvrtnout i v zápal plic.

Prevence

Podle Eugenie Chromé jsou teď žádaným artiklem v lékárnách také vitamíny či bylinné čaje. Lidé totiž chtějí nachlazení předejít.

„Koupil jsem si vitamín C a doufám, že tak snadno nenakazím,“ řekl Jan Tomáš z Chebu. „Okolo mě totiž všichni kašlou a smrkají.“