VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Občané by místo polyfunkčního domu chtěli zeleň a parkovací místa

Cheb - Obyvatelé z Májové ulice sepsali petici, aby zastupitelé trvali na plnění nájemní smlouvy.

2.2.2014 2
SDÍLEJ:

OBČANÉ VYSTOUPILI proti prodeji pozemku investorovi z Kladna i na lednovém jednání chebských zastupitelů (Jana Holková sedí nalevo v bílé vestě). Foto: Jaroslav Mühlberger

Pozemek v Májové ulici chebští zastupitelé neprodali. Je to konec víc než půlroční kauzy? Také o tom hovořil Deník s Janou Holkovou z petičního výboru proti stavbě polyfunkčního domu na zmíněných pozemcích.

Zastupitelé nakonec rozhodli o tom, že pozemek pro polyfunkční dům neprodají. Je podle vás toto rozhodnutí konečné?

Chtěli bychom věřit tomu, že rozhodnutí konečné bylo. Neznáme však motivaci vedení města k dalšímu prodlužování užívání dočasných staveb. Na jednom z veřejných projednání jsme byli překvapeni sdělením jednoho z místostarostů, že když nebude prodej uskutečněn, rozhodne město o prodloužení pronájmu pozemků. Proto jsme ve čtvrtek podali petici, kde radní a zastupitele vyzýváme k tomu, aby trvali na plnění nájemní smlouvy, zejména vyklizení pozemku. Případné prodloužení nájemní smlouvy bez dalšího veřejného projednání o využití pozemků vyvolá jen další spekulace a podezření, proč zástupci města tak usilovně trvají na tom, aby dočasné stavby, které nejsou v současné době užívány, ohrožovaly chodce a omezovaly veřejný prostor.

Můžete stručně shrnout, proč jste nechtěli, aby město pozemek prodalo?

Centrum města je plné prázdných nebytových prostor. Vedení města nezná recept na to, jak centrum města, a zejména náměstí oživit. Naproti tomu požaduje po soukromém investorovi z Kladna, aby postavil prodejnu Intersparu a lékárnu v místě, kde to stavební zákon nedovoluje. Pro umístění stavby je nutná výjimka z obecných technických požadavků na výstavbu. Objekt, tak jak byl navržen, zastíní náš objekt a omezí osvětlení a oslunění některých bytů. Parkovací místa, která měla vzniknout před naším domem, měla sloužit novému objektu, nikoliv občanům města. My jsme 20 let žádali radnici, aby vyřešila parkování v tomto místě. Dočkali jsme se pouze toho, že vedení města navrhlo prodej pozemků, což výrazně omezí možnost rozšíření parkovacích míst pro obyvatele města Chebu. Zároveň město chce před naším domem vybudovat jednosměrnou komunikaci bez chodníku, auta budou jezdit přímo pod naším domem. Schody z našeho domu by vedly přímo do silnice. Město nemá zájem řešit naše problémy s parkováním, bezpečností, hlukem, který by vznikl ze zásobování, a snížením hodnoty našich bytů.

Jakou byste měli představu o budoucím využití pozemku?

Máme zcela jasnou představu o využití pozemku. V první řadě musí dojít k demolici dočasných staveb, které jsou v havarijním stavu. Dále předpokládáme, že město zajistí zpracování projektu úpravy dvorního traktu, ke kterému bude svoláno veřejné projednání. Naším cílem je, aby před naším objektem vznikla slepá komunikace, s řešením parkovacích míst a doplněním vhodné zeleně, s čekárnou pro městskou dopravu. Pokud tento návrh nebude podporovat současné vedení města v čele s Pavlem Vanouškem a Tomášem Lindou, budeme se před komunálními volbami obracet na takové politiky, kteří cíle nás, občanů města Chebu, podpoří.

Mluví se o tom, že město stejně nebude moct s pozemkem nakládat, když nebude vůle majitele staveb…

Podle nás jsou výklady zástupců města účelově předkládány tak, aby se vyhovělo pouze panu Kubálkovi. Kdo jiný by měl požadovat odstranění staveb v havarijním stavu než majitel pozemku? Majitel dočasných staveb má povinnost dočasné stavby podle nájemní smlouvy odstranit v termínu do 14. února 2014 a pozemek uvést do řádného stavu, ne diktovat starostovi, co má dělat. Nejsme právníci, ale řádný hospodář pozemku by určitě nedopustil, aby mu osoba, která neplní podmínky nájemní smlouvy, dále užívala pozemek jen k tomu, aby hyzdila město a ohrožovala občany. To by pak všichni nájemci města, kteří mají na pozemcích města nějakou stavbu, nemuseli plnit podmínky nájemních smluv?

Nejednou jsem slyšela argument, že protestujete proti polyfunkčnímu domu, přitom váš panelový dům se do staré zástavby také nehodí…

Myslíme si, že město prošlo určitým architektonickým vývojem. Panelové domy obecně nejsou pozitivně vnímány z estetického hlediska kladně. Takových panelových domů v centru města najdete hned několik. Jedná se však o náš majetek. Pokud bude mít město nebo někdo jiný zájem na demolici našeho objektu, je na jednotlivých vlastnících bytů, jestli jim bude předložena taková nabídka, aby svůj majetek prodali. Nebojujeme proti neestetickému polyfunkčnímu domu, ale z důvodů, které jsme již uvedli zejména kvůli nedořešenému parkování, vybudování komunikace před naším domem, omezení oslunění a osvětlení některých našich bytů, snížení hodnoty našeho majetku, proti hluku ze zásobování prodejny Intersparu…

Deník oslovil s nabídkou rozhovoru také investora, který na otázky ani po týdnu nereagoval. 

Autor: Václava Simeonová

2.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení