Na místě, které razantně změnilo svou podobu, se sešli všichni, kdo se podíleli na pracích. A že jich bylo dost. „Na dobrovolné brigády u nás chodí kolem třiceti lidí, což je třetina obce,” pochlubil se starosta Jan Ryba a všem za jejich účast poděkoval.

„Pozemek byl hodně ošklivý a bylo třeba s ním něco udělat,” vysvětlil, proč se místní pustili do takového díla.

„Hlavně se tím razantně změnil i vjezd do obce, který se tak zkrášlil,” dodal.

Práce začaly už prvním plánovacím setkáním obyvatel Poustky v únoru letošního roku. Do úpravy pozemku se místní pustili v červnu.

Bez finanční injekce by se ovšem černá skládka, ve kterou se místo postupem času proměnilo, nemohla stát tak významným biotopem. Částkou 300 tisíc korun přispěla Nadace VIA, která projekt vyhodnotila jako nejlepší, nemalý finanční podíl nesou také místní podnikatelé.

Kvůli ochraně přírody vzniklo v Poustce i nové občanské sdružení NT Naturam, jehož hlavními tahouny jsou Radovan Caran a Jan Šamata. Právě druhý jmenovaný přispěl odbornými znalostmi k vytvoření této lokality.

„Koordinoval jsem po odborné stránce, jak bude vypadat jezírko a umístění padesátky ovocných stromů v tomto místě,” řekl Šamata.

Jezírko, které tu vzniklo, bude sloužit k rozmnožování několika druhů zde objevených žab, vyrostl tu také val z kamenů, kde se budou moci vyhřívat ještěrky, hromada trávy bude pro změnu sloužit jako útočiště dalším druhům zvířat.

„Je to zcela unikátní projekt, a když se ujme ovocný sad, budeme se mít čím chlubit,” doplnil Šamata.

„Dovolím si říct, že kdyby se každý choval k přírodě tak jako my, vypadalo by to v našem státě úplně jinak. Bohužel je nás málo,” uvedl starosta na závěr prezentace.

„Děkuji všem za společný přístup, protože co si tady vybudujeme, to tady budeme mít,” uzavřel.