Novinka se začala na krajských záchranných službách testovat v červnu 2020 a za první tři měsíce pomohla v desítkách případů. „Hledali jsme způsob, jak bychom operátory dostali na místo ještě před příjezdem zdravotnické záchranné služby, aby si mohli sami udělat obrázek o tom, jak to tam vypadá. Po více než ročním vývoji, na němž se podíleli odborníci z přednemocniční neodkladné péče, se dílo podařilo uvést do provozu,“ říká ředitel Aplikace Záchranka Filip Maleňák.

Pro uživatele aplikace, kterých je už více než 1,3 milionu se uživatelsky nic nemění. O tom, zda je třeba videohovor zahájit či ne, rozhodují operátoři tísňové linky 155. Pokud se pro něj rozhodnou, zašlou na telefonní číslo volajícího SMS zprávu, jejímž otevřením se aktivuje videopřenos. Hovor, na jehož základě byl videopřenos spuštěn, i nadále bez přerušení běží na pozadí, zvuk videa není přenášen. Současně je znovu sdílena poloha volajícího a otevírá se i okno pro chat. Vše funguje i v případě, kdy volající nemá nainstalovanou aplikaci Záchranka. Přenos je možný pouze pokud má člověk připojení k internetu a kameru v telefonu. Videa se poté zašifrují a neukládají.

Při vývoji technologie byl kladen zásadní důraz na bezpečnost přenášených dat. Organizace Evropská asociace tísňových čísel uvedla, novinka je unikátní v rámci Evropy, ale i celosvětově. Potvrdila, že Česká republika je první, kdo ji zavádí do praxe a testuje v ostrém provozu.