Nevinni – tak zní rozsudek Okresního soudu v Chebu v případě třech obviněných strážníků Městské policie ve Františkových Lázních. Dva z příslušníků městské policie čelili obvinění z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele, spolu s nimi před soudem stanul tehdy čekatel obecní policie, který byl obviněn z omezování osobní svobody.

V prvním případě měli všichni tři na nádraží ve Františkových Lázních naložit do automobilu poškozeného muže, kterého odvezli na neznámé místo s tím, že pojede na výlet. Zde ho měli nechat a než si na zpáteční cestě způsobil zranění. „Je nutné poukázat na výpověď poškozeného, který na cílené dotazy, zda poznává v obžalovaných osoby, jež ho měly odvézt, nedokázal jasně odpovědět,“ uvedla soudkyně ve svém zdůvodnění. „Dále, když měl popsat vozidlo, uváděl, že se jednalo o vozidlo, kam se dozadu vešel jen on a policista. Vůz byl podle jeho výpovědi šedé barvy s nápisem 158. Z hlášení velitele prokazatelně vyplynulo, že obžalovaní používali kritického dne mikrobus bílé barvy s označením městské policie.“

V druhém případě vinila obžaloba dva strážníky P. Š. a J. P. z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele, když měli napadnout františkolázeňského řidiče, kterého před tím vzhledem k jeho riskantní jízdě sledovali. Jeli za ním až k místu jeho bydliště, kde svůj automobil zaparkoval , přistoupili k němu a napadli ho. V tomto případě se poukazovalo na rozpory ve výpovědích poškozeného a svědků. Na jedné straně připouštěl, že když strkal klíče do zámku domovních dveří, viděl zastavit blikající vozidlo. „Na konci své výpovědi uváděl, že až když otevíral dveře domu, zjevilo se auto s majáky na začátku ulice. Soud neměl důvod nevěřit výpovědi obžalovaných, že jeden ze strážníků zatarasil poškozenému cestu a požadoval po něm předložení dokladů totožnosti,“ řekla soudkyně. „ Strážníkům odmítl předložit doklad a uposlechnout výzvy hlídky. Poškozený si sám zavdal příčinu k použití donucovacích prostředků svým agresivním chováním,“ odůvodnila své rozhodnutí. Soud poukázal i na zákon o obecní policii, kde je osoba podezřelá ze spáchání přestupku nebo trestného činu povinna uposlechnout pokynů hlídky. Vzhledem k tomu, že poškozený výzvě nevyhověl, vyprovokoval další jednání městské policie. „Obžalovaní nepřekročili svou pravomoc a skutek není trestným činem,“ dodala soudkyně.
Všichni obvinění strážníci se vzdali práva na odvolání, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

„Úleva je obrovská,“ podělil se o své pocity františkolázeňský městský policista V. M.

„Od začátku jsem tvrdil, že jsme se ničeho nedopustili,“ uvedl P. Š. „Jsem rád, že to takhle dopadlo a soud nám dal za pravdu. Velké poděkování určitě patří veliteli za podporu a i právním zástupcům.“

„Určitě se nám ulevilo. Za sebe musím říct, že jsme se setkali s podporou nejen velitele, ale také bývalého františkolázeňského starosty. Je příjemné vědět, že od vás nedávají ruce pryč,“ doplnil další strážník J.P.