Odborníci proto nabádají, aby lidé mysleli na prevenci již nyní. Čísla totiž stále hovoří neúprosně. Na klíšťovou encefalitidu loni zemřeli v rámci celé České republiky tři lidé. Dalších 573 se klíšťovou encefalitidou nakazilo. V Karlovarském kraji bylo loni evidováno celkem deset případů nakažených lidí.

„I když se v minulém roce klíšťatům díky suché zimě a tuhým mrazům příliš nedařilo a počet onemocnění oproti předchozímu roku klesl, letos očekáváme díky vlhčímu počasí a ne příliš silným mrazům poměrně výrazný nárůst jejich výskytu, a tím také zvýšené nebezpečí nákazy," uvedla k problematice Tereza Marková. Statistika ukazuje, že v evropském měřítku hlásí nejvíce případů Česká republika, Lotyšsko, Litva, Německo a Slovensko, přičemž v České republice je za posledních 40 let hlášeno 25% ze všech případů na území dnešní Evropské unie. To je podle odborníků číslo poměrně alarmující.

Závažnost onemocnění si uvědomují i důležité orgány Evropské unie. Loni Evropská komise oficiálně přidala klíšťovou encefalitidu na seznam chorob, které podléhají hlášení v rámci Evropské unie. Zpráva Evropského centra prevence a kontroly nemocí, která byla východiskem pro zmíněné rozhodnutí Evropské komise, zdůrazňuje potřebu osvěty a prevence ve formě vakcinace, ale i přesto zemře na následky klíšťové encefalitidy ročně 1,4 % všech nakažených. Světová zdravotnická organizace (WHO) ve své zprávě nedávno podpořila formu očkování jako účinnou prevenci klíšťové encefalitidy. „V případě onemocnění klíšťovou encefalitidou můžeme napravovat pouze příznaky. Neexistuje terapie, která by léčila přímo toto onemocnění. Proto tolik apelujeme na prevenci," říká lékař Rastislav Maďar.

Jedinou opravdu účinnou ochranou proti klíšťové encefalitidě je podle jeho slov očkování. „S ohledem na vysokou účinnost vakcíny přesahující 99 procent je pravděpodobnost, že se nakazí očkovaný člověk, minimální. Vakcína je k dostání na lékařský předpis jak ve variantě pro dospělé, tak pro děti od jednoho roku věku. Očkování je možné provést kdykoliv během roku. V zimním období je ale nejpříhodnější, protože nehrozí potenciální riziko nakažení klíšťovou encefalitidou mezi podáním jednotlivých vakcín. Očkovat se může zájemce nechat u svého praktického lékaře nebo v očkovacím centru," doplnil.

Cena jedné dávky vakcíny je zhruba 700 Kč, ale většina zdravotních pojišťoven na ni poskytuje příspěvek.