Studenti a žáci už si užívají čtrnáct dní letní prázdniny. Stejně jako pracující lidé při dovolené, i děti by si měly odpočinout. Všeho ale s mírou.

Velkým strašákem je pro mnoho rodičů nadměrný objem volného času dětí. Zvlášť když prázdniny tráví samy doma. Takové podmínky totiž nahrávají různým experimentům.

Odborníci upozorňují, že by školáci měli dodržovat určitý režim i přes léto.

„Hodně nevyužitého času, a tím i nuda jsou jedny z důvodů, proč experimentovat,“ potvrdil chebský psycholog Ján Pobežal. „Tím patří letní prázdniny k rizikovějším obdobím. Bohužel se to týká i dětí, které nemají žádné problémy s učením či s chováním,“ upozorňoval.

Pokud rodiče nechtějí, aby na ně po návratu ze zaměstnání čekal opilý potomek, měli by mu být pozitivním vzorem. Psychologové varují před tím, aby děti dostaly alkohol 'jen' ochutnat, „Dítě nemá pít vůbec žádný alkohol. Věková hranice experimentování s alkoholem je již několik let nepřípustně nízká. Čím mladší člověk začne s pravidelnou konzumací alkoholu, tím snáz se stane závislým,“ varoval Pobežal.

Je tedy dobré školáka zaměstnat. A to třeba brigádou nebo jen ku příkladu pomocí v domácnosti. Podle odborníků je důležité, aby žák věděl, že má povinnosti, po jejichž splnění až přijde volno.

To ale prý neznamená, že by ratolest měla trávit celé léto třeba nad knihami s učením.

„Pokud dítě nečeká nějaká opravná zkouška, mělo by si odpočinout,“ řekl psycholog. „Od toho prázdniny existují. Samozřejmě pokud si žák sám čte v encyklopediích nebo se zdokonaluje v cizím jazyce, rozhodně bych mu to nezakazoval.“ V případě, že na konci prázdnin na školáka opravná zkouška čeká, neměl by učení odkládat. „Záleží na mnoha okolnostech, kdy je dobré začít,“ vysvětluje psycholog. „Například na tom, jak velkou část látky se má naučit. Ale pokud se žák nebude celý měsíc učit, špatně se mu k tomu bude vracet. Je lepší, aby se studiu věnoval alespoň chvíli denně,“ dodal Ján Pobežal.

Mnozí lidí vidí jako dobré východisko tábor.

„Děti jsou tam pod dohledem dospělých,“ řekla Marta Mašková z Chebu. „Na většině táborů bývá bohatý program. Pro mě nebylo za trest tam jet.“