VPomezí nad Ohří k problematice sinic v nádrži vyjádřil i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. I podle něj se zde jedná o běh na dlouhé ´trati´ . Lidem už dochází trpělivost.
„Již je to několik let, co se hladina vody v nádrži Skalka v létě zelená,“ řekl chatař Jiří Čermák z Chebu. „Zatím se mi zdá, že ačkoliv tu odborníci zkoušeli různé prostředky proti sinicím, ty bujejí vesele dál,“ dodal. Kromě ministra do Pomezí nad Ohří přijel i generální ředitel Povodí Ohře Jiří Nedoma.

„Velký podíl na rozvoji sinic v přehradní nádrži Skalka má přísun živin ze Spolkové republiky Německo. Tam se nachází devadesát procent z přibližně 670 kilometrů čtverečních povodí řeky,“ informoval Nedoma. „Na tomto místě se plošně hospodaří v zemědělství, což způsobuje plošné znečištění říčního přítoku,“ podotkl s tím, že na české straně území je znečištění vody spíše bodové. Podle něj se ale i němečtí sousedé snaží problém se sinicemi vyřešit. „Podle studie znečištění řeky Ohře dokladují, že se látky ve vodě na jejich území snižují,“ upřesnil Nedoma.
Přes to všechno je však obsah živin ve vodě takový, že několikanásobně splňuje minimální limity hodnot, které potřebují sinice ke svému životu.

Německá strana navíc podle ředitele nic neporušuje a plní dané limity, a dokonce se jim podařilo snížit obsah fosforu v půdě, protože začali používat bezfosfátové prášky.

Na snížení sinic by mělo vliv i vybudování čističek odpadních vod v obci Pomezí nad Ohří a dalších neodkanalizovaných částech obce Cheb. „Otázka odkanalizování územních celků u přehradní nádrže se dá jistě řešit,“ uvedl ministr Tomáš Chalupa. „Roli v tom hraje čas a peníze. Dnes jsme ve fázi, kdy ukončujeme výzvu, která probíhala v oblasti odkanalizování obcí. Peníze jsou nyní vyčerpány,“ podotkl Chalupa. Podle něj by pomohlo i odbahnění přehradní nádrže Skalka, které je ale více složitější, než se původně čekalo. Odborníci se tak stále snaží najít nejlepší cestu, jak se sinicemi zatočit.