Prodej Nemocnice Mariánské Lázně vyvolal ve městě značné obavy ze snížení poskytované péče a odchodu lékařů či ostatního zdravotnického personálu ze zařízení.

„Samozřejmě strach je,” přiznal František Hálek z Mariánských Lázní. „Je mi sedmdesát let a v tomto věku lékaře a nemocnici potřebuji. Nebylo by milé, kdyby lékaři začali odcházet a péče nebyla poskytována v plném rozsahu,” řekl. „Veškerá lékařská péče byla zachována,” vyvrátil obavy ředitel Nemocnice Mariánské Lázně Petr Tuháček. „Základem poskytování péče je dostatečný a kvalifikovaný personál. U malých nemocnic je případný odchod několika lékařů téměř neřešitelným problémem, ale nám se nyní podařilo personál stabilizovat,” řekl s tím, že zpět přišlo i několik lékařů, kteří už v minulosti v nemocnici působili. „Většina z těch, kteří dali před prodejem výpovědi, je stáhli, s ostatními jednáme.”

Podle jeho slov se hlásí také několik lékařů, kteří mají zájem v mariánskolázeňské nemocnici pracovat. „Jsou zejména ze Slovenska a v tomto směru jsme určitě optimističtí. Sestrám jsme navíc zvýšili osobní ohodnocení a chceme dále jednat o změně systému odměňování, i to přineslo potřebnou stabilitu. V malé nemocnici je personální zabezpečení vždy trochu křehká záležitost, ale věříme, že jsme z nejhoršího venku. Podobné problémy ale řeší nemocnice v kraji a v celé řadě dalších oblastí.”

K chvilkovému omezení provozu interního oddělení sice došlo, ale podle ředitele je už vše v pořádku. „V tuto chvíli nemocnice provozuje všechna oddělení i ambulanci a zajišťujeme veškeré služby, které souvisí s poskytováním akutní péče na chirurgii i interně.”

V souvislosti s prodejem nemocnice se objevily ´zaručené´ informace o chystaném šetření. „Snížení úhrad ze strany Všeobecné zdravotní pojišťovny souvisí s vyúčtováním minulých let. Toto snížení samozřejmě ekonomiku ovlivnilo, ale nemocnice má vytvořeny dostatečné rezervy. Řešením do budoucna je buď razantní snížení nákladů, nebo návrat na původní tržby. Nejlépe však kombinace obojího,” přiblížil ředitel.

V Mariánských Lázních se vede také diskuse, jak to bude se stavbou nového pavilonu. „Na poslední valné hromadě noví majitelé informovali, že výstavba pavilonu v původně uvažovaném rozsahu je z pohledu dlouhodobého výhledu rozvoje neúnosná a investice nevratná. V příštích letech se chtějí věnovat především rekonstrukci stávající budovy. O budoucí výstavbě, určitě v daleko menším rozsahu než plánoval minulý majitel, se rozhodnou až v okamžiku, kdy se potvrdí naše místo ve zdravotním systému,” dodal Tuháček.