Škody, které v poslední době způsobili na Chebsku zloději barevných kovů, jdou do statisíců. Policisté i strážníci jsou zatím bezmocní. Naposledy ´navštívili´ zloději známé poutní místo ve Starém Hroznatově na Chebsku.

„Pravděpodobně v noci vnikl neznámý pachatel do poutního místa Maria Loreto. Ze zastřešení venkovního ambitu na nádvoří odcizil pět měděných okapových svodů a jeden svod z objektu kaple,“ informovala o zatím posledním případu chebská policejní mluvčí Stanislava Hojdová. Škoda jen v tomto případě činila více než 17 tisíc korun.

Zloději ale řádí i v centru Chebu. Denně se o tom může přesvědčit každý. Měděné okapy postupně mizí z objektu známého Špalíčku, budov v historickém centru i chrámu sv. Mikuláše. Odsud se dokonce ztratila bronzová pamětní deska v hodnotě pěti desítek tisíc korun.
Okapové svody jsou zdrojem peněz pro každého. „Minulý týden jsme přistihli čtrnáctiletého mladíka, který se pokusil ukrást okapy z budovy restaurace v chebském Poohří,“ uvedl velitel chebské městské policie Jiří Šmolík. Jeho kumpánovi se podařilo utéci. Urvaný okap přitom mladíci na místě sešlapali.
Dokud ale čeští zákonodárci nepřitvrdí a nedonutí provozovatele výkupen kovového odpadu identifikovat podezřelé sběrače, je jediným možným způsobem boje s tímto nešvarem všímavost lidí. Ta se už několikrát chebským strážníkům vyplatila, neboť se jim podařilo zloděje dopadnout přímo při činu.