Případ ztracené Aničky Janatkové (ač stále není jasné, co se stalo) otevřel diskuzi o veřejně přístupných registrech pedofilů.

Pedofil nepředstavitelně zamává životem dítěte i jeho blízkých. Snad každý rodič (i člověk, který ví, že rodičem v budoucnu bude) řekne, že kdyby někdo 'sáhl' na jeho potomka, zabije ho… A věřím, že když se něco takového opravdu stane, není daleko k činu. I přes to všechno však s registrem nesouhlasím.

Pedofil je nemocný člověk. Nemá se dostat do vězení, ale do speciálního zařízení. Mimo něj by měli být jen ti nemocní, kteří jsou pod dohledem lékařů, a nejsou nebezpeční. V případě, že s léčbou přestanou, měli by putovat zpět do zařízení.

Ale registr by byl podle mého názoru zásah do lidských práv. A to nás všech. Nejdřív se na internetu začnou tvořit registry pedofilů, pak schizofreniků, pak lidí s depresemi, pacientů nakažených HIV, alkoholiků, … Že se vás nic z toho netýká? Věřte, že by se brzy našel někdo, kdo by vymyslel registr i pro vás.

Mimo to jsem na webových stránkách iniciativy našla poznámku o možném znovuzavedení trestu smrti… Rozhodně by se dalo diskutovat o českých zákonech a výších trestu, kdy za zpronevěru můžete pomalu 'dostat víc' než za vraždu. Ale zavést opět trest smrti…? Pokud se tak stane, můžeme se 'těšit', že se budou zase zlodějům sekat ruce a nepohodlné ženy upalovat, …