Redakci Chebského deníku se ozvala Jana Fojtlová z Chebu, která se zabývá stříháním psů. Její známý našel zatoulaného čipovaného psa. „Zvíře bylo čerstvě ostříhané, proto ho můj známý přivedl ke mně, jestli je náhodou neznám a nevím, komu patří,“ uvedla. To, že má pes čip, poznala zkušená střihačka po hmatu. Spolu s nálezcem psíka se zaradovali, že mají vyhráno a pes se dostane zpět svému majiteli.

Po přivolání strážníků městské policie se však Fojtlová s překvapením dozvěděla, že ačkoliv jsou někteří chebští psi už očipovaní, databáze dosud nefunguje a není tudíž možné najít majitele. Prý bude zprovozněna až za rok, v době, kdy budou načipovaní všichni chebští psi. „Tak k čemu to potom je?“ podivovala se Fojtlová.

Nálezci tedy nezbylo nic jiného, než využít médií. Psa si ponechal u sebe do doby, než se o něj přihlásil majitel. Ještě týž den vyšla v rádiu zpráva o nalezeném psu.

Fojtlová se pak, jako mnozí jiní zkušení chovatelé a kynologové, podivovala nad tím, že chebští psi nedostávají čipy s mezinárodním předčíslím. O tomto tématu již Deník informoval.

„Je potřeba nejen zvířata očipovat, ale ošetřit především registraci čipu, a to nejen na území obce, ale i v Národním či jiném centrálním registru, aby zvíře bylo dohledatelné i mimo kraj, eventuálně v zahraničí,“ uvedla před časem milovnice psů Dana Bočková.

Podle vyjádření mluvčí chebské radnice Martiny Kuželové už chebská databáze funguje. Stejně reagoval i zástupce ředitele Městské policie Cheb Ladislav Svobodník. „Pravděpodobně došlo k pochybení hlídky,“ uznal. „Pokud vím, databáze funguje. V Chebu už je skoro pět stovek psů s čipem,“ upřesnil.