„Okouzlili jste Mexiko, Mexiko vás miluje," toto hodnocení si mohou dát do rámečku členové Akordeonového orchestru Alexandra Smutného z Mariánských Lázní. Akordeonisté se v uplynulých dnech vrátili z už třetího třítýdenního koncertního turné po Mexiku, které si doslova podmanili.

Přitom nechybělo málo a do Mexika, které jim poslalo oficiální pozvání, neodjeli. Cesta, při níž reprezentovalo těleso nejen Mariánské Lázně, ale také celou republiku, není totiž levnou záležitostí. „Podali jsme žádost o dotaci na městský úřad," přiblížila počátky manažerka orchestru Henrieta Filková. Peníze se ale pro orchestr, reprezentující už více než padesát let, nenašly. Naštěstí pomohl Karlovarský kraj, který dotaci poskytl.

V Mexiku měli akordeonisté naplánováno třináct celovečerních koncertů a účast na třech festivalech. „Program měl obrovský úspěch," pochlubil se Alexander Smutný s tím, že celkem orchestr najezdil více než jedenáct tisíc kilometrů a navštívil šestnáct mexických měst. Denně najeli akordeonisté čtyři sta až sedm set kilometrů. „Přejezdy nebyly pouze únavné, ale také velmi zajímavé. Denně jsme pozorovali krajinu, obyvatele i stavby," popsal Alexander Smutný.

„Velkým zážitkem byl koncert na náměstí ve městě Acambaro, kde jsme se setkali s českým velvyslancem v Mexiku Lubomírem Hladíkem. Ten se společně se zástupci místní radnice zúčastnil celého koncertu a jeho slova chvály, nadšení a hrdosti na náš orchestr si budeme dlouho pamatovat," popsala zážitky Henrieta Filková. Každé město, každý hotel i každý koncert byly podle účastníků něčím odlišné, originální, a přesto měly jedno společné. „Nadšené publikum, které typické mexické melodie na závěr koncertu zpívalo s naším orchestrem od začátku do konce," uzavřela Henrieta Filková s tím, že mariánskolázeňský akordeonový orchestr v čele s dirigentem Alexanderem Smutným zanechal v Mexiku nesmazatelnou stopu.