Vozíčkář Miroslav Hrbek z Chebu (na snímku vpravo) si před časem mohl vychutnat tu pravou vancouverskou atmosféru velkého sportovního svátku. Reprezentoval totiž naši republiku na paralympiádě ve sledgehokeji. Ke klasickému hokeji má logicky také blízko. S Deníkem se podělil o svoje názory na právě započatý šampionát v tomto populárním sportu.

Těšíte se na přenosy z hokejového mistrovství světa v Německu?

No, určitě se těším. Sleduji všechny přenosy, ne jenom naší reprezentace. Mám rád hokej jako takový a i když se našim nedaří, chci vidět mač, který se mi bude líbit, ať hraje kdokoliv.

Zažil jste takzvanou vancouverskou atmosféru. Myslíte, že se jí může šampionát v SRN vyrovnat? Věříte, že vy osobně absolvujete ještě nějakou srovnatelnou sportovní akci?

Olympiáda (paralympiáda) je trochu něco jiného, MS v hokeji se hraje každý rok a OH jsou jednou za čtyři. Ve Vancouveru byli ti nejlepší hráči na světě, protože NHL byla přerušena. Na MS to čekat nemůžeme, ale i tak si myslím, že to bude vrchol sezóny.

Pokud se týká mého reprezentování ČR ve sledgehokeji, tak věřím, že pokud zdraví a výkonnost vydrží, tak ještě nějaké vrcholné turnaje zažiji. Ale kdo ví, letům a zdraví se nedá poručit.

Co říkáte na omluvenky borců z NHL, ale i z Evropy, které proudily k trenérovi ´nároďáku´ Růžičkovi?

Já to tak nějak čekal, každý rok, v kterém je olympiáda a je přerušena NHL, se toto děje a nepotýkají se s tím jenom v našem týmu, ale ve všech evropských mužstvech. Hráči NHL odehrají náročnou sezonu, pak jedou na olympiádu a to je pro většinu ten vrchol jejich hokejového roku. NHL se dohrává po OH, což také hodně ovlivní ochotu hráčů reprezentovat, jsou to profíci, kteří se hokejem živí, a nemohou si dovolit jít proti svému klubu. Je obecně známé, že kluby NHL mistrovství světa neberou vážně.

Chybí vám na soupisce legendární Dominik Hašek?

No, ani ne. Je to sice pořád výborný gólman, ale na mezinárodní úrovni si myslím, že už je za zenitem. Je třeba najít nástupce těch slavných. V republice jsme vždycky měli výborné brankáře a to podle mne pokračuje. Hodně se mi líbí Pavelec a i Štěpánek je dobrej, o Vokounovi nemá cenu mluvit, ten vysokou výkonnost drží už spoustu let.

Prozradíte svůj typ na účinkování našich na turnaji?

Věřím, že konečně prolomí smůlu a postoupí ze čtvrtfinále, pak už je to vždy boj o medaile a to je cíl každého sportovce. Já nikdy netipuji, ale po hubených letech bych jim to přál.