Online reportáž

Volby vyhrálo hnutí ANO se ziskem 13 mandátů, STAN, který kandidoval společně s Karlovarskou občanskou alternativou  (KOA) získaly 8 mandátů, Piráti mají 6 mandátů,  Volba pro kraj (VOK) má 3 mandáty,  ODS a lidovci, kteří také kandidovali společně, mají po 4 mandátech,  hnutí Místní přiřkli voliči 3 mandáty a SNK1   - Starostové pro kraj disponují 3 mandáty. Do krajského zastupitelstva se dostalo také SPD se ziskem 4 mandátů. Do krajského zastupitelstva se historicky poprvé nedostaly ČSSD a KSČM.

Funkční krajská koalice musí mít v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu minimálně 23 mandátů. A ta se dosud nikomu sestavit nepodařila. 

O sestavení nové krajské vlády se ihned po volbách  pokusilo vítězné hnutí ANO, které začalo jednat se všem stranami a hnutími, které se do zastupitelstva dostaly. STAN rezolutně ANO odmítlo, a naopak vytvořilo povolební trojblok s Piráty a VOK. Tím si zajistilo 17 mandátů a ke spolupráci poté trojblok přizval Místní a SNK1. O ty stálo ale i hnutí ANO, proto se Místní a SNK1 rozhodly  raději pro opozici.

ANO mezitím podepsalo memorandum o spolupráci s ODS a lidovci a připojilo se k němu několik zastupitelů z ostatních subjektů. Disponovalo tak 19 mandáty a koalici neutvořilo.

Nyní má reálnou šanci na sestavení funkční krajské koalice STAN ukotvený v trojbloku s Piráty a části VOK, protože ke spolupráci se k nim přidalo hnutí Místní, SNK1 a o spolupráci nyní vyjednává s ODS a lidovci včetně několika zastupitelů, kteří se k nim přidali. ODS a lidovci si ovšem nárokovali post hejtmana, stejně jako STAN, což jednání znovu zkomplikovalo.  Přesto se je oběma stranám podařilo odblokovat, ale potřebují čas na shodu. ODS a lidovci totiž na hejtmanovi trvají stále. Jedinou možností tak pro ně je dnešní jednání po slibu zastupitelů přerušit a podle zákona v něm pokračovat až za sedm dnů.

Pokud by tato koalice vznikla, měla by pohodlnou většinu 28 mandátů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. 

V opozici by skončilo ANO a SPD.