Pondělní program:10:30 příjezd ke krajskému úřadu, přivítání prezidentského páru Josefem Novotným, hejtmanem Karlovarského kraje, a paní Zdeňkou Novotnou
11:00 setkání prezidentského páru s představiteli Karlovarského kraje
12:20 příjezd do sídla společnosti Thun v Nové Roli, setkání s vedením společnosti a zástupci odborů
13:35 příjezd do Jáchymova k Lázeňskému domu Radium Palace
15:45 podpis prezidenta republiky do Pamětní knihy města, dekorování praporu města Jáchymov stuhou prezidenta republiky
16:00 setkání s občany města Jáchymov
17:10 příjezd k hotelu Thermal, setkání prezidenta republiky s občany města Karlovy Vary
18:30 podpis prezidenta republiky do Pamětní knihy města, dekorování praporu města K. Vary stuhou prezidenta republiky

Redakce Deníku se s vámi pro dnešní den loučí. Program prezidenta České republiky budeme sledovat i v úterý, nezapomeňte navštívit stránky svého Deníku.

18:30 - Tečkou za pondělním programem prezidenta republiky bylo setkání s veřejností v Karlových Varech. Do Malého sálu hotelu Thermál přišlo zhruba 60 lidí. Zajimala je například problematika zdravotnictví nebo církevní restituce. Prezident Zeman je mimo jiné informoval o dění na nejvyšší politické scéně. V úterý pokračuje prezidentův program na ostrovském gymnáziu při setkání se studenty.

17:20 - Prezident Miloš Zeman diskutuje v malém sále hotelu Thermal s veřejností. Na besedu dorazilo na pět desítek jeho příznivců. Zároveň jde o poslední bod programu, kterého se v pondělí může účastnit i veřejnost. Prezidenta ještě čeká setkání s představiteli města Karlovy Vary.

16:40 - Prezident Zeman ukončil besedu v Jáchymově. "Beseda se mi moc líbila, byl lepší než v televizi," uvedla seniorka z publika. Hlava státu v Jáchymově slíbila, že se v létě vrátí v rámci regenerace v místních radonových lázních. Nyní prezident ještě v Jáchymově položí věnec k památníku politických vězňů a následně zamíří na besedu s občany do karlovarského hotelu Thermal. 

16:10 - Krátce po šestnácté hodině dorazila Ivana Zemanová do Kyselky. Čekal ji zde i hlouček jejích obdivovatelů. Nemohla chybět ani kytička z rukou tamního starosty Aleše Labíka. Poté si první dáma vyslechla pohnutý osud chátrajících lázeňských objektů, načež pokládala i odborné otázky související se zamýšlenou a částečně realizovanou myšlenkou a snahou o obnovení zašlé slávy lázní Kyselka.

15:35 - Na prezidenta čeká před kulturním domem v Jáchymově asi stovka lidí. Zaroveň zde hraje hornická kapela Barbora.

14:25 - Prezident Zeman přijel na návštěvu Jáchymova. Přijal ho tady starosta Bronislav Grulich a v Radium Palace byl připravený pracovní oběd. Po něm se v 16 hodin Miloš Zeman setká s veřejností v kulturním domě. Na programu bude také dekorování praporu města Jáchymov stuhou prezidenta republiky. Z bývalého hornického města neodjede s prázdnou. Těšit se může na knihu o Historii města Jáchymova. Přestože je program hlavy státu velmi nabitý, zatím se ho daří jeho doprovodu dodržovat téměř na minutu přesně. Zeman se zdá očividně dobře naladěný a kde se dosud zastavil, tam nešetřil svými pověstnými bonmoty.

14:10 - Ivanu Zemanovou přivítali na statku Bernard v Královském Poříčí provozovatel objektu, kronikář a místostarostka. "Je tady krásné prostředí," řekla první dáma. Návštěva Ivany Zemanové byla překvapením pro dvě místní seniorky. "Nevěděly jsme o tom," řekla jedna z nich. "Milou skutečností bylo, že nás první dáma krásně a slušně pozdravila," uvedla seniorka.

Tiskařka Ilona Skalická nejprve prezidentovi ukázala, jak správně tisknout na porcelán. Prezident si vše pak sám vyzkoušel.13:25 - Prezident Miloš Zeman ukončil návštěvu porcelánky v Nové Roli. Po jednání s vedením firmy si prohlédl provoz a vlastnoručně si vyzkoušel dekorování porcelánu. Poté se krátce pozdravil se zaměstnanci. Prezidentův program pokračuje dál v Jáchymově.

12:30 - První dáma Ivana Zemanová dorazila do Domova pro seniory v Kynšperku nad Ohří, kde převrzala kytici od ředitele Jiřího Hrubého. Zajímala se o historii domova, hlavně budovy. Pochválila krásnou zimní zahradu a následně se setkala s klienty domova.

12:20 - Miloš Zeman zavítal do sídla společnosti Thun 1794, kde jej přijal generální ředitel Vlastimil Argman. Poté společně vyrazili na prohlídku vzorkovny. Automobilová kolona, která vezla prezidenta do novorolské porcelánky ohromila jednoho z řidičů natolik, že se přestal věnovat řízení a narazil do auta, které dávalo koloně přednost. Nehoda se obešla bez vážného zranění.

11:52 - Prezident Zeman odjíždí z budovy Krajského úřadu v Karlových Varech, kde se podepsal do pamětní knihy kraje. Setkal se také představiteli kraje, s nimiž prodiskoval řadu témat, mezi nimi také vízovou politiku, zdravotnictví a lázeňství. Prezidentská kolona nyní míří do známé porcelánky Thun v Nové Roli, kde se hlava státu setká i se zaměstnanci. „Prezident Miloš Zeman mne do jisté míry překvapil, když v diskuzi na krajském úřadu pozitivně hodnotil změnu v rozpočtovém určení daní pro města a obce, o což se zasloužila především TOP 09 a STAN v předešlé vládě. Stejně tak bylo sympatické jeho vyjádření, že zrušení poplatků ve zdravotnictví je pouze populistickým gestem. Kde mě ale vůbec nepřekvapil, bylo jeho vyjádření o bývalém ministru zahraničí, kdy rádoby vtipně poznamenal, že do mrtvol se nekope. Domnívám se, že hlava státu by se měla podobných trapností a hulvátství vyvarovat. Karel Schwarzenberg je jednou z mála morálních autorit na naší politické scéně a stále je také předsedou nejsilnější opoziční strany," uvedl k Zemanově návštěvě krajského úřadu Petr Zahradníček, krajský zastupitel a předseda krajské organizace TOP 09.

V Domě pro seniory se připravují na návštěvu první dámy

11:50 - První dáma dorazí ve 12:30 do Kynšperku nad Ohří, kde navštíví Domov pro seniory. Senioři o návštěvě ví od minulého týdne, návštěvu komplikuje chřipka, někteří první dámu kvůli nemoci neuvidí.

11:05 - Na diskuzi čekali krom krajských zastupitelů i ředitelé integrovaných záchranných složek. Zastupitel města Karlovy Vary i kraje Jiří Kotek (ALTERNATIVA) odmítl pozvání na setkání s hlavou státu. Ve svém prohlášení mimo jiné uvedl: „ Za socialismu jsem se styděl za představitele tehdejší Československé socialistické republiky, Husáka, Jakeše, Bilaka a dalších, za to, kam republiku zavlekli. Proto jsem se angažoval při změně systému. Pro mě je nepřijatelným paradoxem, že právě čelní protagonisté tohoto systému, ať opo-smluvního či reálně participujícího v této hře na demokracii, se stali prezidenty České republiky. Toto oficiální odmítnutí mého pozvání na obě vrcholné politické selanky prezidenta a politické reprezentace Karlovarského kraje a následně Statutárního města Karlovy Vary předkládám jako projev protestu nad poměry, které všichni uvedení politici zapříčinili a nadále udržují," uvedl Kotek.

11:00 -  Miloš Zeman se, společně se svou manželkou, setkal s hejtmanem Josefem Novotným a jeho ženou, poté se odebrali na debatu s představiteli regionu. Prezident prohlásil, že během třídenní návštěvy nechce příliš mluvit, ale spíše naslouchat.

10:30 - Prezident Zeman dorazil, uvítal se s hejtmanem a čeká jej debata

10:10 - Příjezd prezidenta je na spadnutí, v Karlových Varech nefungují semafory z důvody očekávané prezidentské kolony. Dopravuju moniturují policisté.

Návštěva prezidenta Zemana má v porovnání s jeho jinými cestami tak trochu primát v tom, že se uskuteční až na druhý pokus. Karlovarský kraj měl být prvním regionem, kam se chystala hlava státu už loni hned v týdnu po předčasných parlamentních volbách. Vzhledem k tomu, jak aktivně si prezident při vládní krizi a v týdnech následujících počínal, bylo zřejmé, že si patrně bude chtít takříkajíc pohlídat i povolební vývoj. Z cesty do Karlovarského kraje proto loni na podzim sešlo.

Je třeba podotknout, že slib tehdy daný Hradem – prezident přijede hned v úvodu roku 2014 – byl dodržen. Region se na příjezd hlavy státu pečlivě připravoval.

Určitě se od jeho představitelů, a nejen od nich, Miloš Zeman dozví, jak složitá sociální situace je v nejmenším kraji v Česku. Hejtman Josef Novotný mu určitě připomene, jak důležitá je pro region dostavba rychlostní silnice R6 z Karlových Varů až do Prahy. Její dokončení už kdysi právě Miloš Zeman podpořil, tehdy v roli premiéra. 

V chráněných dílnách se pustí do slavnostní tabule pro prezidenta

Sokolov – Miloš Zeman si v chráněných dílnách prohlédne velkoobchod, pak si pochutná na kuřeti

V sokolovských chráněných dílnách KRUFIN se na prezidentskou návštěvu chystají svědomitě, nervozita tu ale chybí. Zaměstnanci se na hlavu státu těší. Při úterní návštěvě Miloše Zemana čeká prohlídka prodejny, veškerých dílen i oběd o čtyřech chodech od místních kuchařů. Státní návštěva by z KRUFINU rozhodně neměla odejít s prázdnou, čím ji ale vedení a zaměstnanci firmy obdarují, zatím zůstává tajemstvím.

PŘÍPRAVY na návštěvu hlavy státu v Karlovarském kraji vrcholí. Jinak tomu není ani v Chráněných dílnách KRUFIN v Sokolově. V úterý odpoledne tu Miloše Zemana čeká pracovní oběd o čtyřech chodech. Na snímku je  kuchař Miroslav Hausman, který se prezidentskPřípravou na důležitou návštěvu tráví Alena Krupová již týden více než dvě hodiny denně. „Je to dost náročné, protože se zároveň samozřejmě musím věnovat i své běžné práci. Vše vyvrcholí v pondělí, kdy odpoledne po uzavření jídelny začneme s přípravou slavnostní tabule," vysvětluje Alena Krupová. V KRUFINU by měl prezident strávit zhruba dvě hodiny.

„Jako první zavítá do vzorkovny velkoobchodu. Tam proběhne slavnostní uvítání a představení našich výrobků. Následovat bude návštěva dílen včetně diskuze se zaměstnanci," prozradil Julius Krupa. Hlavu státu provede firmou osobně. Zaměstnanci dostali za úkol připravit si pro pana prezidenta otázky. „Samozřejmě ne každý na to je, většina se ale těší. Je to pro ně zase něco nového, takové zajímavé zpestření," říká vedoucí provozu Marie Sobotková. Chráněné dílny KRUFIN zaměstnávají především zdravotně znevýhodněné občany. Zaměřují se na kompletaci kosmetických obalů. „Za rok 2013 prošlo rukama zaměstnanců na 600 různých druhů výrobků," uvedla Sobotková.

Posledním a vrcholným bodem prezidentské návštěvy bude pracovní oběd se zástupci zdravotnictví a sociálních služeb a řediteli těchto organizací, čtyřchodové menu, podávané ve slavnostně upravené místní jídelně. „Kuchyň a vaření kompletně zajišťují také naši zaměstnanci, na což jsme obzvlášť hrdí. Jinak to nebude ani při návštěvě hlavy státu," tvrdí Julius Krupa. Vařením pro prezidenta je mimo jiné pověřen kuchař Miroslav Hausman. „Moc se těším. Nervózní moc nejsem, jídlo panu prezidentovi určitě bude chutnat. Naopak z toho mám moc dobrý pocit, je to pro mě nová, zajímavá zkušenost," říká Hausman. „Budu se ale určitě snažit víc než normálně. Nejlepší je podle mého názoru hlavní chod, tedy kuřecí kapsa plněná prosciuttem a listovým špenátem se šťouchaným bramborem. To je opravdová bomba," slibuje kuchař.

Jako předkrm se bude v KRUFINU podávat grilovaný camembert na bylinkovém toastu s brusinkami, následovat má slepičí vývar s masem a domácími nudlemi. Jako dezert se bude servírovat jablečný štrúdl s ořechy a karamelem. „Prezidentské kanceláři jsme nabízeli tři varianty menu. Tu uvedenou si tedy zvolili sami," vysvětlila Alena Krupová. Pro státníka bude Miroslav Hausman vařit poprvé. „Dostal jsem od zaměstnavatelů i krásný nový kuchařský rondon. A čepici, samozřejmě," směje se kuchař. Obsluhu zajistí Hotelová škola Mariánské Lázně.

Na prezidenta čeká i 27 schodů. V Bečově

Bečov nad Teplou - Prezident Miloš Zeman si ze středeční návštěvy Bečova nad Teplou a bečovského státního hradu a zámku odveze nejen pamětní grafický list, ale zřejmě i nevšední zážitek.

Aby mohl spatřit světoznámý relikviář svatého Maura, bude muset zdolat sedmadvacet schodů. „Připravujeme se a uklízíme. Vždyť jde o státní návštěvu a i kancelář prezidenta věnuje naplánovanému programu velkou pozornost. Je třeba vyladit mnoho detailů, mimo jiné například zajistit deset parkovacích míst pro vládní vozy," líčila přípravy na příjezd Miloše Zemana starostka Bečova Olga Haláková.

Ta velmi kvituje to, že se prezident Zeman nenechal odradit a relikviář svatého Maura si prohlédne. „Nejprve se ale na zámeckém nádvoří setká s občany města. Pak v knihovně pohovoří s představiteli obce a pozvanými hosty a prohlédne si i státní zámek a hrad," nastínila prezidentův bečovský program starostka. Miloš Zeman se v Bečově podepíše i do pamětní knihy a prezidentskou stuhou dekoruje bečovský prapor.

O dárku pro hlavu státu v Bečově hodně diskutovali. „Shodli jsme se na tom, že prezidentovi věnujeme grafický list Bečova," doplnila Olga Haláková. Po poledni už prezidenta budou vítat ve firmě OZAP v Toužimi a závěr prezidentovy návštěvy Karlovarského kraje bude patřit Žluticím.

Studenti nebudou mít zalepenou pusu

Ostrov - Bez cenzury a zákazů se obejde návštěva hlavy státu při debatě s ostrovskými gymnazisty. Ta se uskuteční jako první část úterního programu prezidentovy návštěvy Karlovarského kraje.

Prezident republiky Miloš Zeman vystoupil 10. ledna v Praze na tiskové konferenci k aktuální politické situaci.„Nechceme udělovat žádné zákazy či cenzurovat dotazy, které studenti položí prezidentovi. Navíc naše škola často zve známé lidi k diskuzi k nám a vždy vše proběhlo bez problémů," řekl ředitel ostrovského gymnázia Jaroslav Šafránek. Na hlavu státu bude čekat ve školní tělocvičně víc než pětistovka studentů. „Chceme po studentech jen to, aby nezapomněli, že jsou gymnazisté a reprezentovali tak svou školu také při besedě důstojným způsobem co do formy i obsahu," uvedl Šafránek s tím, že je pro školu čest být jedinou navštívenou školou při návštěvě prezidenta. Jeho program na ostrovském gymnáziu bude dlouhý 60 minut, bude přivítán také zástupci školního parlamentu, prostor bude mít i hudební sbor školy Libora Veličky. „Máme pro prezidenta Miloše Zemana připravený i dárek, ale chceme, aby zůstal překvapením, a tak logicky neprozradíme, co to bude," dodal ředitel Šafránek.

Další kroky povedou prezidentskou kolonu do městské knihovny, kde bude připraveno setkání se zástupci města. Zde se však zastaví jen na skok a poté bude pokračovat do Vintířova.