VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opilci i bezdomovci se svou situaci snaží často řešit přes nemocnici

Karlovarský kraj - Rozhovor s ředitelem KKN Josefem Märzem. 

27.9.2014
SDÍLEJ:

Karlovarskou krajskou nemocnici zatím povede Josef MärzFoto: Foto deník

Sestřičky v krajské nemocnici jsou údajně zděšeny tím, že se o opilé musejí starat. Jaký je váš názor na tento problém? Recept zatím chybí.

Sestřičky nejsou zděšeny, snaží se ke všem pacientům přistupovat profesionálně a s maximální péčí, ale často zbytečná péče o tyto pacienty, nemluvě o jejich chování a často agresivitě, je obrovsky demotivující. Myslím, že by měl být razantně a hlavně důsledně řešen problém úhrady veškeré vynaložené péče, kterou těmto pacientům poskytujeme, a to z jejich kapsy, protože míra zatížení zdravotnictví nejen finanční, ale i morální se neustále zvyšuje.

Podle ombudsmanky je lékař jediným odborníkem, který opilce pošle buď na záchytku, nebo do domácího ošetření. Souhlasíte?

Na to si netroufnu takto jednoznačně odpovědět. Myslím, že při chybění známek poranění a vyloučení několik základních možných příčin stavu, který se opilosti může podobat, by tuto kompetenci mohl mít na základě jasných pravidel (která by jej chránila) i vyškolený záchranář nebo sestra, případně zasahující policista.

Mělo by podle vás být záchytek více? Proč se o opilce musejí starat lékaři?

Pokud zvolíme systém záchytek, pak by jich mělo být více, zejména pro obrovské komplikace při transportu mezi městy kvůli nevyjasněným a nezakotveným kompetencím složek integrovaného záchranného systému v této problematice. Nicméně řešením může být i systém jiný, převzatý z jiných zemí. Každopádně ve všech případech je nezbytné jasně vymezit podmínky a postupy zúčastněných.

Co dělat s dětmi do devatenácti let, které v opilosti vždy skončí na dětském oddělení?

Tady si myslím, že pokud je jednoznačně vyloučen jiný problém než samotná opilost, nastupují rodiče.

Jak se nemocnice může bránit proti agresivitě mladých opilců či drogově závislých? Před několika lety sestřičce zlomili i ruku.

Jak už jsem řekl, chování těchto lidí, včetně agresivity, je jedním z hlavních faktorů, které umořují a spotřebovávají naše velmi kvalitní a vzdělané sestřičky, kterých je mi v těchto případech opravdu líto. Vlastnímu násilí není možné vždy předejít nebo zabránit, často je to náhlé a nečekané, a i když ochranku máme, většinou je pak řešení v rukou policie. Ale častější a možná i horší je verbální agresivita. Výčet jmen, nadávek a výhrůžek by byl nekonečný.

V poslední době se množí případy, že bezdomovec se před špatným počasím ukryje na ambulanci a nekompromisně vyžaduje lékařské ošetření. Pochopitelně v teple. Odmítnout jej nelze. Jde s tím něco dělat?

Bezdomovci jsou v poslední době, i v souvislosti s alkoholem, jistě agresivnější a úpornější. Svou situaci se často snaží řešit přes nemocnici - jako potřebu ošetření nebo „jen" přespávání na WC nebo chodbách. Některé figurky jsou notoricky známé po celých Varech a šance nějak to řešit radikálně prakticky není. I vzhledem ke strachu zdravotníků, že pokud podobného člověka vyprovodí před areál a jemu se něco stane dodatečně, bez vazby na ošetření, budou pranýřováni a obviňováni…

Autor: Ivana Kalinová

27.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení