Na opravě bývalého kulturního domu Svoboda v Chebu se již začalo pracovat. Probouraná je již část od čerpací stanice Shell. Hotovo by mělo být už na konci letošního roku.

O opravě rozhodlo předchozí zastupitelstvo. To také schválilo úvěr na zajištění financování rekonstrukce bývalého kulturního domu Svoboda ve výši 144 milionů korun. „Město ho nemusí vyčerpat celý, bez jakýchkoli sankcí, a může ho splácet kromě měsíčních úhrad ve výši 1,4 milionu korun ovšem i rychleji - částkami mimořádnými,“ informovala po schválení úvěru Martina Kuželová, mluvčí chebského městského úřadu.

Rekonstrukce, či samotný nákup bývalého kulturního domu, nebyly pro všechny dobrou zprávou. Proti přeměně vznikla i petice. Jedním z jejích i iniciátorů byl zastupitel a bývalý starosta Chebu Václav Jakl. „Velký problém vidím také v tom, že zůstanou nevyužité prostory současného kulturního domu,“ uvedl tehdy mimo jiné.

Ani to však stavbu neohrozilo. V areálu už panuje čilý ruch. Hotovo má být na konci roku.
A jak se budova a její okolí změní? Před kulturním domem, který by se měl rozšířit téměř o 50 procent plochy, zůstane park, z bývalého autobazaru vznikne parkoviště. Ačkoliv nebude podle architektů dostačující, spoléhají na velké parkoviště na Kasárním náměstí.

V podzemí jsou pak bývalé barokní pivovarské sklepy a další nově přistavěné sklepení, které se promění v klubové prostory Rock cafe. Vcházet by se do něj mohlo i samostatně od čerpací stanice Shell. „Počítáme zde se dvěma zkušebnami pro kapely, barem, tanečním prostorem s efekty ve stěnách i s komfortnější restaurací pro klidné posezení, která by opět mohla fungovat zcela samostatně,“ popisoval architekt Adam Rujbr.

Přední stěna domu by měla být prosklená. „Z foyeru se v přízemí dostaneme k pokladnám, šatnám, výtahu a zařízení typu Cafe bar-restaurant pro rychlé občerstvení. Za příznivého počasí může nabízet rovněž posezení v parčíku,“ popisoval. Hlavní sál bude mít kapacitu 500 míst. Teleskopická tribuna má divákům dopřát lepší viditelnost na jeviště.

Balkon poskytne prostor také například pro semináře, výstavy, prezentace. „Bude tu také tréninkový taneční sál, šatny pro účinkující a kuřácký balkon. Protože stav objektu si žádá novou střechu, trochu ji zvedneme, čímž bude také v tomto podlaží příjemněji,“ dodal Rujbr.