Nyní padla volba na pietní místo před vchodem do evangelického kostela v Mokřinách. Oprava přijde na 90 tisíc korun a hotovo má být v říjnu.

„V současné době je již demontováno těleso památníku s deskou se jmény padlých, které se zrenovuje, stejně jako samotná deska, jež je v rohu částečně poškozená. Ve zlatém odstínu dodavatel obnoví jmenný seznam padlých. Bude také potřeba zpevnit rozpadající se základnu. Na závěr se upraví a doplní vhodnou zelení také okolí památníku,“ informoval Milan Vrbata, mluvčí Městského úřadu Aš. „Při renovaci památníku bylo také nutné doplnit některé údaje u dvou jmen, která jsou umístěna v poškozeném rohu desky. Nyní se podařilo přes matriční záznamy tyto dvě oběti dohledat a ztotožnit s daty jejich narození a způsobem, jak zemřely,“ sdělil a podotkl, že to může být třeba dodnes pohřešovaná osoba, osoba zemřelá kvůli zranění v boji či v nemocnici, což se u každého jména uvádí.

V jednom z bytů v pečovatelském domě hořelo
Elektrospotřebiče čeká kvůli požáru kontrola

„Uvažováno je ještě o obnově orlice, umístěné nad deskou, která odtud kdysi zmizela. Jednalo by se tudíž o kopii vyrobenou podle fotografie,“ doplnil Milan Vrbata. Obnovu památníku provádí firma Petr Žáček z Habartova. Oprava by měla být hotová v říjnu. „Znovuodhalením si připomeneme 100. výročí konce 1. světové války, který připadá na 11. listopad 1918,“ řekl mluvčí.

Péči o válečné hroby upravuje zákon o válečných hrobech, který obcím s rozšířenou působností ukládá některé povinnosti, přičemž se nerozlišuje, zda se jedná o hroby našich nebo spojeneckých vojáků či hroby bývalých nepřátel. Na všechny padlé se totiž nahlíží jako na oběti válek. Cílem péče je zachování památníků či hrobů v důstojném stavu.

Knihovníci navštívili nejstarší čtenářku. Oslavila 99. narozeniny
Knihovníci navštívili nejstarší čtenářku. Oslavila 99. narozeniny