Už skoro rok nemohou obyvatelé chebské městské části Háje využít lávku pro pěší a cyklisty na křižovatce ulic Dyleňská a Antala Staška. Oprava lávky měla začít už na jaře, ale kvůli tomu, že se na konstrukci zjistilo více poškození, než technici čekali, posunula se její oprava až do podzimu. To mnoha obyvatelům vadí, a tak i teď si někteří zkracují cestu ke svému domovu přes železniční trať, která pod můstkem vede. Oprava lávky zatím jde podle plánu a pro chodce by se měla otevřít ke konci prosince. Náklady dosáhnou šesti milionů korun.

„Stavebníci začnou s opravou horní části můstku, dosud pracovali v její spodní části,“ sdělila tisková mluvčí města Chebu Simona Liptáková.

Firma tam dokončila práce na výměně nejvíce postižených zkorodovaných úseků, včetně ztužení nosných pilířů.

Ilustrační foto.
Cheb se chce zaměřit na investice

„V příštím týdnu začnou pracovníci opravovat horní pochozí část, kde dojde k zúžení profilů kvůli únosnosti. Lávku nebude již možno využívat jako část cyklostezky, i když je její součástí. Tento úsek bude označen dopravním značením Cyklisto, sesedni z kola. Podle odborných posudků se počítá s dobou životnosti kolem pěti let. Během tohoto období funkčnosti lávky musíme jasně deklarovat další řešení této lokality,“ informoval místostarosta města Chebu Jiří Černý.

Nová lávka, kterou plánuje během následujících let vedení města vyměnit, bude v budoucnu široká pouze 1,2 metru. A to kvůli tomu, že po krajích budou vytvořeny odtokové kanály na dešťovou vodu.

„Až začnou dělníci pracovat na horní části lávky, odmontují i zábradlí a odvezou ho k opravě. Pohyb na lávce bude tedy omezen a umístíme tam upozornění, aby lidé na tento fakt dávali pozor. Průběh stavebních prací je v souladu s výlukami Českých drah,“ poznamenala tisková mluvčí.

V uplynulých letech se konstrukce lávky narušovala hodně tím, že se na ní solilo, sůl s vodou pak ještě více prohlubovala korozi železných dílů.

Ilustrační foto
Opraví i skoro 300 let starý kamenný mostek

Lidé, kteří se chtějí do Hájů dostat, musejí celý úsek obejít, což trvá zhruba půlhodinu. To mnoha obyvatelům vadí, a proto neváhají a vrhají se přes koleje.

„Stále se to děje. Ačkoliv tam jsou už teď výstražné cedule, a někde dokonce i ploty, někteří obyvatelé Hájů to prostě nerespektují a přes koleje nezákonně přebíhají,“ poznamenal Jiří Černý.

Lávka do Hájů, která byla uzavřena letos v lednu, je hlavní spojnicí nejen s městem, ale navíc v její spodní části vede kanalizace a vodovodní přípojka. Kdyby se stalo, že by město nechalo lávku zbourat, ocitli by se nejen bez pitné vody, ale i bez připojení na odpad.