Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Organizace dějepisné soutěže trvá celý rok

Cheb - Duchovní otec akce Miroslav Stulák: Pro příští rok mi přislíbili spolupráci nejvýznamnější historikové. I to mne nabíjí.

4.12.2013
SDÍLEJ:

Do Chebu se sjeli studenti ze 75 českých a slovenských gymnázií. Ještě před soutěží byly pro účastníky z každého gymnázia připraveny 4 hromádky knih o historii českých zemí. Foto: organizátoři souteže

Rok trvala příprava dvaadvacátého ročníku dějepisné soutěže studentů gymnázií a příští ročník bude ještě náročnější před velkým finále se uskuteční krajská kola, a to jak v České republice, tak na Slovensku. O prestiži soutěže, kterou organizuje chebské gymnázium, nenapovídá jen to, že se na její přípravě podílí přední historici, ale je jí věrná řada sponzorů, a letos se do ní zapojil i slovenský prezident Ivan Gašparovič.

Do Chebu na soutěž dorazilo 75 týmů, což je maximální počet. Překvapivé bylo, že třeba bratislavští studenti přeskočili téměř 50 svých českých kolegů. Výborným výsledkem se mohli pochlubit také Příborští. Ačkoliv přijeli na soutěž poprvé, skončili na šestém místě.

A co vše se letos povedlo? „Podařilo se získat přes 350 sponzorů, což je zejména v současné době určitě neobvykle vysoké číslo," odpověděl Miroslav Stulák, duchovní otec akce a hlavní organizátor. „Do soutěže se navíc aktivně zapojily významné osobnosti slovenského společenského života, například Magda Vášáryová, Karol Polák, Jozef Golonka, Štefan Kvietik, a dokonce i prezident Slovenské republiky Ivan Gašparovič, kteří prostřednictvím velkoplošné obrazovky zadávali studentům otázky čtvrtého kola. Projekt se jim líbil a věnovali natáčení svůj čas," popisoval.

A právě čas je to, co občas může jít proti organizátorům. Zvládat tak obrovskou akci je náročné a příprava je rok od roku složitější. Jen co skončí jeden ročník, začíná příprava dalšího. Postarat se o 300 účastníků a desítky hostů není v silách jednoho člověka. „V průběhu příprav je třeba komunikovat se stovkami sponzorů, podepisovat smlouvy. Současně se podílím i na tvorbě hodně těžkých otázek v písemných testech. Moc pomáhá skutečnost, že naše chebské gymnázium má naprosto ojedinělou podporu veřejnosti v celém kraji," vysvětloval Miroslav Stulák. Jak ale přiznal, důležité je mít dobrého šéfa a právě ředitel gymnázia Jaroslav Kočvara stojí za Miroslavem Stulákem již dvacet let a podporuje ho. „Je však jasné, že úplně vše dělat nemohu, a tak mám několik studentů, kteří mi v době svého volna s přípravou soutěže, zejména pak v oblasti propagace sponzorů a sepisování nejrůznějších potřebných seznamů, hodně pomáhají. Pokud mohu jmenovat, tak jsou to určitě Kristýna Vimrová a Daniela Mrázková. Na svůj věk jsou to neobyčejně šikovné a organizačně schopné dívky. Určitě se v životě neztratí a předpovídám jim skvělou budoucnost," chválil dívky.

Pro studenty jde o zkušenost k nezaplacení.

„Je třeba zařídit vše od ubytování až přes otázky, aby vše klaplo, jak má. Bylo to velmi náročné, a to jsem pomáhala vlastně jen dodělat určité detaily," popisovala sedmnáctiletá Daniela Mrázková. „Nejtěžší na celé soutěži je podle mého názoru zajistit komunikaci mezi všemi gymnázii. Náročné je i se domluvit se všemi historiky, kteří nám s přípravou celé soutěže pomáhají, a zároveň aby všechny otázky zůstaly v utajení," připojila svůj názor.

Tentokrát byla soutěž zaměřená na období od roku 1848 do vzniku Československa a z Karlovarského kraje porovnávalo síly se sedmi desítkami týmů celkem sedm gymnázií. Nejlépe dopadlo to chebské, které skončilo na 17. místě. Na 25. příčce se umístili Karlovarští (Lidická) a na 40. skončil Ostrov. Sokolov, Mariánské Lázně, Karlovy Vary (Národní) ani Svobodná chebská škola se do první padesátky nedostaly.

„Na soutěž jsem se připravoval od září," uvedl chebský soutěžící, patnáctiletý Jan Kašník. „Mám velmi rád dějepis a to bylo hlavním důvodem, proč jsem se na tuto soutěž přihlásil. Zajímám se o něj i mimo školu. Hlavním problémem bylo probrat se vším knižním materiálem, který jsme k přípravě na soutěž měli."

Historie je koníčkem i pro patnáctiletou studentku Karolínu Sochovou, která byla další členkou chebského týmu. „Při přípravě na tuto soutěž je velmi důležité znát souvislosti mezi jednotlivými údaji. Tak se to může člověku snadněji vybavit. Mně osobně pomáhá si utřídit důležité informace podle toho, jak často se v různých článcích, ať už v novinách nebo v knihách, opakují," vysvětlila.

„Dějepis mě nadchl už na základní škole. A proč jsem se vlastně do soutěže přihlásil? Chtěl jsem poznat další věci, které se týkaly historického období, o kterém byly jednotlivé otázky," řekl dvacetiletý Lukáš Jesínek, třetí 'článek' v chebském týmu. „Dalším důvodem bylo, že jsem chtěl ještě více poznat, jak vznikal český stát a politika. Asi takovými největšími zádrhely na soutěži bylo, když jsem dostal velmi detailní otázku. Například kdy vznikl první železniční spoj z města A do města B a podobně," uvedl.

Velkou roli hrají při organizaci soutěže pochopitelně také sponzoři.

„Ti nám až na výjimky zachovávají věrnost a přidávají se další," podotkl Miroslav Stulák. „Například letos mi dva dny před soutěží zavolala jedna paní s tím, že by soutěž ráda podpořila, sama od sebe. Co k tomu dál říci, je to skvělé a současně obrovsky zavazující," konstatoval.

Díky sponzorům mohou dostat všichni účastníci řadu hodnotných knih. „Knihy pro všech 300 účastníků soutěže, to je již letitá tradice. Letos jsme zakoupili z pražských nakladatelství knihy o historii českých zemí za téměř 900 000 korun a podařilo se nám, byť se jedná o velmi kvalitní a žádané knihy, vyjednat až 45 procent slevu, což je opravdu úspěch," doplnil.

Není divu, že se do soutěže chtějí hlásit další a další školy, kapacita sálu je ale omezená 75 týmy. Příští rok se proto uskuteční před listopadovým finálem krajská kola.

„K dnešními dni se do příštího ročníku soutěže přihlásilo 157 českých a 43 slovenských gymnázií. Budou se proto muset zorganizovat krajská kola, a proto se nyní pokouším kontaktovat krajské radní pro oblast školství s pokornou prosbou o spolupráci," popisoval Miroslav Stulák. „Termín krajského kola je již nyní jasný, bude to ve středu 9. dubna 2014. Osobně jsem již hovořil s několika nejvýznamnějšími historiky na XX. století, například s prof. PhDr. Janem Rychlíkem, DrSc., prof. JUDr. Janem Kuklíkem, DrSc., a dalšími, všichni mi přislíbili ochotně spolupráci, to mne nabíjí," dodal.

Autor: Václava Simeonová, Jan Buriánek

4.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Městská policie.

Strážníci zadrželi hledaného muže

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení