Přehlídku folk, country, trampské a bluegrassové hudby připravil organizátor Václav Neuman opět na své vlastní zahradě v obci Salajna nedaleko Dolního Žandova. Již sedmý ročník festivalu Salajnský žebřiňák se uskuteční 22. května od 14 hodin. S organizací si musel z větší části poradit sám, ale podle jeho slov mu hodně pomohli i kamarádi a rodina, která pro jeho nedostatek času a vytíženost měla pochopení. Úplně poprvé zařadil Neuman do programu i takzvané předpřahání Salajnského žebřiňáku. To se uskuteční již 21. května od 18 hodin.

Na jaké hudební skupiny se mohou návštěvníci letošního Žebřiňáku těšit?

Na letošním ročníku zahrají dvě blondýnky známé jako Duo Jampet, ostřílená trampská kapela Cestáři, již dvacet let existující country skupina Trepka Nejdek, Roháči Loket, kteří nedávno slavili už pětatřicáté výročí založení, a vyvrcholením sobotního večera bude velmi oblíbená a známá mariánskolázeňská bluegrassová kapela Burboun - Grass se svou rozšířenou plejádou skladeb.

Prvně jste zařadil do programu Salajnského žebřiňáku i takzvané předpřahání. Co si mají návštěvníci pod tímto pojmem představit?

Je to předvoj Salajnského žebřiňáku. Upozorňuje na to, že se Žebřiňák blíží a je připravený. Celý večer bude hrát k poslechu kapela Strejdové.

Ve vašem programu převažují trampské kapely, nebude bluegrass jen doplňkem?

Bluegrass bude stěžejním bodem letošního ročníku. Musí to mít šmrnc a proto je bluegrass až na závěr.

Nepozorujete při pořádání již tradičního Salajnského žebřiňáku určité kolísání nebo změny v návštěvnosti a oblíbenosti akce?

Návštěvnost se rok od roku zvětšuje geometrickou řadou. Salajnský žebřiňák navštěvují lidé všech věkových kategorií. Lidé si nacházejí tímto cestičku k bluegrass, country a trampské hudbě. Je možné, že počasí určitou část lidí odrazuje, ale v sobotu by mělo být prý až dvacet stupňů. I přesto by se však návštěvníci měli dobře obléct a nic nepodcenit. Doufám však, že je počasí neodradí.

Setkal jste se při organizování tohoto ročníku s nějakými potížemi?

V rámci rekonstrukce trati, která se v současné době provádí, vznikl problém s dopravou, ale díky pochopení starostky Dolního Žandova a vedení společnosti Eurovia, která rekonstrukci provádí, budou v průběhu této akce upraveny příjezdové cesty a bude zastavená doprava kvůli bezpečnosti. Toto byl jediný problém, který se mi nakonec podařil úspěšně vyřešit. Spousta problémů ani nevyvstala díky pochopení rodiny a kamarádů. Hodně mi pomohli také sponzoři, bez kterých by se Salajnský žebřiňák vůbec nemohl uskutečnit.

Co vás přivedlo k úplně prvnímu zorganizování Žebřiňáku?

Jednoho krásného dne přestanete sportovat a začnete vymýšlet podobné věci. (zasmál se)