VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Organizátory dějepisné soutěže přijal i slovenský prezident

Cheb – V dubnu se poprvé uskuteční také krajská kola v obou republikách, postoupí ti nejlepší. 

1.2.2014
SDÍLEJ:

JEDNÁNÍ SE SLOVENSKÝM prezidentem Ivanem Gašparovičem (vpravo) a prof. PhDr. Romanem Holcem, CSc. (uprostřed) se zúčastnila také absolventka chebského gymnázia Katrin Fridrichová. Foto: Miroslav Stulák

Krajská kola Dějepisné soutěže studentů gymnázií se letos opravdu uskuteční! Soutěž, kterou už přes dvacet let pořádá chebské gymnázium, tak dostává zcela nové rozměry. Krajská kola se totiž budou konat i na Slovensku. Manažera školy a otce celé akce Miroslava Stuláka kvůli tomu přijal dokonce i slovenský prezident Ivan Gašparovič.

Dějepisná soutěž studentů gymnázií má výborné jméno nejen díky profesionalitě organizátorů a řadě odborníků. Výjimečná je i díky cenám, které dostanou nejen vítězové, ale i účastníci. A s tím souvisejí také sponzoři, se kterými jednal Miroslav Stulák i v Národní radě Slovenské republiky (NR SR), a to už v květnu.

„Na vyjednávání finanční podpory se na jaře podílely také studentky Lucie Pešanová a Daniela Mrázková," uvedl Miroslav Stulák. A tento týden se do Bratislavy vydal už podepisovat sponzorské smlouvy a převzít peníze. Tentokrát mu pomáhala studentka diplomacie Katrin Fridrichová, absolventka chebského gymnázia, a podařilo se jim získat téměř 120 tisíc korun.

„Během jednání v NR SR se nám dostalo nejen vstřícného přístupu, ale i okamžité finanční podpory od desítek poslanců částkami od 50 do 200 eur. V dobrém slova smyslu mne však šokoval veterán slovenské politiky a předseda parlamentní strany MOST-HÍD Béla Bugár, který letošnímu ročníku dějepisné soutěže věnoval 500 eur, tedy v přepočtu 13 500 korun," podotkl manažer školy.

Na Slovensku strávili dva dny a v průběhu prvního dne je přijal i předseda Národní rady Pavol Paška. Ten už dokonce o soutěži hovořil i se svým českým protějškem, předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem. A druhý den byli přijati dokonce i prezidentem Ivanem Gašparovičem. „Bylo to velmi příjemné a přátelské setkání, během kterého jsme hovořili také o úloze historie v současné době," doplnil Miroslav Stulák. Setkání byl přítomen také prof. PhDr. Roman Holec, CSc., přední slovenský historik a garant soutěže na slovenské straně. „Pozitivní také je, že už i špičky slovenské politiky Gymnázium Cheb znají a vědí, že je to škola, která dělá řadu zajímavých projektů," dodal Stulák.

Také studentky jsou rády, že se organizace mohou účastnit. „Člověk tím získá nejen řadu zkušeností, ale i kontaktů," doplnila Katrin Fridrichová.

Krajská kola se na gymnáziích na obou stranách hranice uskuteční 9. dubna od 10 do 11 hodin. Nejlepších 75 gymnázií postoupí do finále. A jaké je letošní téma? První a druhá republika.

Autor: Václava Simeonová

1.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení