Káňata, luňáky, sokoly, orly a sovice sněžné si mohli o víkendu prohlédnout lidé v Národní přírodní rezervaci Soos u Nového Drahova. Konala se tam prezentace dravých ptáků a sov. Návštěvníci se o dravcích například dozvěděli, kolik potřebují denně potravy, jak dlouho jim trvá, než vytráví a další zajímavé informace. Na místo dorazilo několik desítek malých i velkých.

Akci poprvé uspořádali organizátoři ve spolupráci se sokolníky z Čech a z Přírodního parku dravých ptáků v německém Wunsiedlu. Nejvíce se ukázky opeřenců zalíbily dětem.

„Je to tady nádherné,“ řekla desetiletá Michaela Čabradová z Chebu. „Dokonce nám sokolníci ukázali i dravce, které bychom jinak vidět nemohli. Nejvíce mě zaujala poštolka a orel,“ dodala Michaela.

„Letos jsme se rozhodli uspořádat tuto akci, protože jsme chtěli pro naše návštěvníky připravit mimořádnou událost, než jen pravidelné prohlídky naší rezervace,“ informoval vedoucí Přírodní rezervace Soos Karel Brož.

Přítomní se dozvěděli mnoho informací například o dějinách sokolnictví. To je zvláštní způsob lovu pomocí vycvičených dravců, především sokolů nebo orlů.
„Dnes jsme tu měli devět dravců a k tomu ještě dalších jedenáct máme ve voliérách,“ doplnil Karel Brož.

Návštěvníky některé informace velice zaujaly. „Přednáška byla překvapující,“ řekla Jana Čermáková z Chebu. „Velmi mě zaujaly informace o tom, kdo může dravce držet a kdo ne,“ dodala. Mezi dalšími věcmi, které lidi ohromily, byly například zprávy o tom, že sokolnictví je staré více než tři tisíce let a jeho počátek byl ve střední Asii.

„S dravcem nemůže lovit obyčejný člověk. Napřed se musí zájemce zúčastnit několika zkoušek,“ upozornil Brož.
Na závěr přednášky si mohly děti některého z dravců i podržet na speciální rukavici. „Moc se mi líbilo, že jsem si mohla poštolku vzít na ruku. Vůbec jsem se jí nebála,“ pochlubila se šestiletá Olga Jandová ze Sokolova.