Sportovní olympiáda pro školáky, volejbalový turnaj, taneční zábava, varhanní koncert a pouť To všechno už mají připravené v dolním Žandově na oslavy letošního kulatého výročí. první písemná zmínka o obci totiž pochází z roku 1197.

„Začínáme slavit už ve čtvrtek 27. září. To si naši školáci změří síly při sportovní olympiádě se svými vrstevníky z dalších škol mikroregionu Mariánskolázeňsko,“ informovala žandovská starostka Eliška Stránská.
Sportu bude věnován také pátek 28. září, na který organizátoři připravili volejbalový turnaj. Ten se stejně jako olympiáda bude kvůli nepřízni počasí konat v tělocvičně. Na páteční večer je pak připravena taneční zábava, na které bude k tanci i poslechu hrát kapela Neonband.

„Hlavní program máme připravený na sobotu. Ve 13. hodin vyrazíme v průvodu od školy na hřiště. Představí se nám mažoretky Jaroslavy Novotné, své vystoupení budou mít i děti z naší školy a předvedou se nám také šermíři e skupiny Rectus,“ poznamenala jedna z organizátorek oslav Ludmila Zábranová.
Na programu bude také vyhlášení výsledků školní olympiády a soutěže O nejkrásnější okno a ocenění osobností.
„Na závěr je připravený velký ohňostroj. Ten spustíme v sobotu ve 22 hodin,“ dodala Zábranová.

První zmínka o Žandovu je sice z roku 1197 ale podle některých historiků je obec mnohem starší.