Lidovou zábavou si v sobotu připomněli obyvatelé Mnichova u Mariánských Lázní 570. výročí povýšení obce na město.
Mnichovští si tak připomněli snad nejslavnější období.

„Tehdy mělo město právo hrdelní, sirotčí, soudní i právo várečně. Ve městě bylo na sto právovárečníků piva,“ uvedl starosta Mnichova Jiří Křenčil.
Město se dokázalo vzpamatovat i z morové rány v 16. století, kdy zde zůstalo jen devět obyvatel. V dnešní době se ale znovu potýká s jejich nedostatkem.
„Po druhé světové válce došlo k odsunu německé části obyvatel. Dnes má Mnichov i se Sítinami a Rájovem 392 obyvatel. Kdysi jich tu ale žilo více než jedenáctset,“ vysvětlil starosta. V Sítinách v současnosti žije 56 lidí a v nedalekém Rájově 84. Ostatní bydlí v Mnichově.
Jednu z příčin toho, proč se v obci nestaví nové domy a nestěhují se sem další obyvatelé, vidí také v tom, že ve vsi zatím chybí vodovod a kanalizace, i když alespoň v jejím případě se už podle něj blýská na lepší časy.

„V příštím roce bychom chtěli se stavbou kanalizace začít,“ poznamenal. Záležet ovšem bude také na financích. V současné době už podle starosty jeden stavebník začal budovat první rodinný dům.
Na sobotních slavnostech se v Mnichově předvedli sportovci, hasiči i mladé gymnastky z nedalekých Mariánských Lázní. Mezi nimi byla také Táňa Vopravilová z Mnichova, vícemistryně republiky v moderní gymnastice. K večeru se pak návštěvníkům postaraly o zábavu skupiny Hamleti a Quintet Music Band. Vrcholem svátečního večera pak byl ohňostroj.
„Rozhodně to není poprvé ani naposledy, co jsem se přijel do Mnichova podívat na oslavy. Nejvíc se mi líbí, že se tu lidé dokáží bavit,“ uvedl Jaroslav Strnad z Mariánských Lázní.

Stručná historie Mnichova

– Jméno obce Mnichov bývá spojováno se starou kaplí a poustevnou, které stávaly nedaleko od obce. Po nálezu zázračného obrazu sv. Siarda se z nich stalo dokonce poutní místo.
– Mnichov získal své povýšení na město 10. července 1437.
– Za panování krále Jiřího z Poděbrad se stal Jošt z Mnichova jeho sekretářem a za své služby byl později povýšen do rytířského stavu.
–V roce 1549 město až na devět obyvatel vymřelo. Přesto se dokázalo vzpamatovat a už v roce 1637 mělo svého soudce a zároveň právo soudní, sirotčí a hrdelní. Žilo zde na 77 měšťanských rodin.
–Z tohoto období pochází také městský znak: červený štít se lvem a nad ním kolčí helma s korunou, černozlatým závojem a jeleními parohy.
– Barokní kostel sv. Petra a Pavla pochází z roku 1725
– Klášter Školských sester de Notre Dame byl vysvěcen v roce 1856 a dnes v něm sídlí Ústav sociální péče Pramen. ⋌(web obce)