Čtenáři ale Deník oslovili, aby zjistil, co má svatý s městem společného.
Mnozí oslovení občané netuší, co město a svatého mučedníka pojí. Často nevědí ani o znělce. „Opravdu nevím, že by byla nějaká znělka města,“ řekla Petra Malá z Chebu.

Mezi oslovenými obyvateli se našly i výjimky. „O znělce jsem četla v Chebském deníku, ale ještě jsem jí neslyšela,“ odpověděla Jana Štöhrová z Chebu. „Svatý Vincenc je patronem města a jeho ostatky jsou uloženy v kostele svatého Mikuláše.“
Osud začal Svatého Vincence, křesťanského mučedníka z dob římských císařů, se Chebem začal pojit v roce 1692. Tehdy město získalo, jako symbol vítězství katolické víry nad reformací, posvátné relikvie z římských katakomb – ostatky svatého Vincence.

„Nejprve je papež Alexander VIII. předal krátce po svém zvolení vídeňskému kardinálu Johannu Leopoldu Kollonitschovi, komturovi Řádu Maltézských rytířů, který je nechal roku 1689 dopravit do Vídně,“ popisovala mluvčí chebské radnice Martina Kuželová. „Kvůli náklonnosti k městu Cheb pak kardinál ostatky, lebku, daroval chebskému kostelu svatého Mikuláše, kde jsou dosud.

Od konce 17. století tak byl svatého Vincenc považován za patrona města Chebu,“ vysvětlila. Oslavy patrona na sebe nadaly dlouho čekat. „Vincentské slavnosti v Chebu, pořádané poslední srpnovou neděli, se podle informací z muzea pojily s takzvanou hruškovou slavností,“ osvětlila mluvčí s tím, že je ve svých denících z let 1821 a 1822 zmiňuje i Johann Wolfgang Goethe. Vzpomíná v nich, že byly spojeny s oslavou dožínek. „Dožínková oslava probíhala velmi specifickým způsobem - Chebští ve velkém skupovali hrušky, přivezené za tímto účelem do města. Od této tradice je odvozeno i druhé jméno Vincentských oslav: Birnensonntag - hrušková neděle,“ dodala.

Když se tedy vybíralo, jaká melodie by měla Cheb reprezentovat, výběr byl jasný.
„Znělka vychází z někdejší oslavné písně svatému Vincenci, patronovi města,“ přiblížil důvod Jan Svoboda, starosta Chebu. „Zpívá se v ní: …My přicházíme zdáli sem a zpíváme ti k chvále a cti, ó svatý Vincenci. Pomocníku v nouzi, svatý Vincenci, prosím ať nám Bůh dá mír…

Tradice Vincentských slavností, respektive chebských procesí svatého Vincence, se dodnes udržuje v německém Wendlingenu am Neckar, kde se po válce usídlila převážná část bývalých Chebanů. S Wendlingenskými udržuje Cheb přátelské vztahy od devadesátých let,“ dodal.
Svatý Vincenc je cechovním patronem vinařů, cihlářů, námořníků, pokrývačů, dřevorubců či třeba hrnčířů.