VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osud polyfunkčního domu mají v rukou zastupitelé

Cheb - Na projednání přijel také současný majitel problémových budov před panelovým domem, Vojtěch Kubálek z Kladna.

23.8.2013 1
SDÍLEJ:

Má na chebské Májové ulici stát polyfunkční dům? O tom debatovali obyvatelé Chebu se zástupci města a investorem na veřejném projednání. Foto: Deník/ Václava Simeonová

Má na chebské Májové ulici stát polyfunkční dům? O tom debatovali obyvatelé Chebu se zástupci města a investorem na veřejném projednání. Setkání všech stran však nepřineslo žádný výsledek. Představitelům města se projekt zamlouvá, pro místní je ale nepřijatelný.

Veřejného projednání se zúčastnilo asi pět desítek místních občanů, kterým zamýšlený projekt polyfunkčního domu vadí. Celý problém se táhne již od 90. let. V roce 1993 schválili místní zastupitelé výstavbu objektů před panelovým domem v Májové 39. V modrém domě měly být provozovány zubní ordinace a laboratoře. Záměr ale vzal brzy za své a na městských pozemcích tak začal fungovat nevěstinec nebo diskotéka. Už tehdy místní protestovali a několikrát žádali město o odprodání pozemků. K tomu však nedošlo. Jelikož ale byly stavby schválené jen jako dočasné, příští rok skončí dvacetiletá lhůta, kdy mohly být komerčně využívány. Začala se tak opět řešit budoucnost lokality. Tamní obyvatelé mají ale pocit, že se jedná o nich bez nich. Současný majitel vlastní problematické objekty rok a půl a má pochopitelně zájem také o pozemky pod nimi. Současné stavby chce zbourat a na jejich místě postavit polyfunkční dům s byty a nebytovými prostory. A to je podle Chebských problém: město se domlouvá s majitelem budov o jeho projektu ještě před tím, než vůbec zastupitelstvo rozhodlo, zda a komu pozemky prodá.

To vadí také Jarmile Duškové, která měla o pozemky také zájem. Podle jejích slov to ale vypadá, jako by již bylo rozhodnuto. Dalšímu z občanů, Pavlu Pagáčovi, se zase zdá podezřelá rychlost, s jakou chtělo město najednou pozemky prodat. Karel Fatka z petičního výboru proti stavbě připomněl, že obyvatelům z panelového domu vznikne škoda. „Z bytů nebude žádný výhled a jejich kupní cena klesne," nastínil další z řady problémů.

„Město nabízí k prodeji pozemky vlastníkovi dočasné stavby, ta přitom má být odstraněna nejpozději do února 2014. Pokud nakonec dojde k odstranění stavby, nemůže bez souhlasu účastníků řízení tedy obyvatel sousedních domů dojít na daných pozemcích k povolení novostavby," uvedla Jana Holková z petičního výboru.

Podle Jany Holkové se město Cheb snaží způsobem prodeje obejít právní předpisy „Ve snaze prosadit záměr majitele stavby město nezveřejnilo záměr prodeje ani na realitním webu města a v Radničních listech, ale pouze na úřední desce v zákonné lhůtě 15 dnů místo obvyklých 30 a neumožnilo uskutečnit veřejnou soutěž," tvrdí.

Na projednání přijel také současný majitel problémových budov před panelovým domem, Vojtěch Kubálek z Kladna. „Vlastním je již rok a půl. Za tu dobu jsem měl řadu zájemců, kteří zde chtěli provozovat bar nebo diskotéku," sdělil s tím, že ale od začátku deklaroval, že nechce provozovat nic, co by obyvatelům škodilo. Pokud by mu pozemky byly prodány, ve smlouvě by se prý k tomu pod hrozbou pokuty zavázal. „Městu by navíc zůstalo předkupní právo," podotkl. Před případným podpisem smlouvy by také nechal stávající objekty zdemolovat. Problém nevidí ani v argumentech, že o prostory v novém polyfunkčním domě nebude zájem. „Oslovily mě již banky, které by se sem rády přesunuly, nebo třeba potravinový řetězec," oponoval. Jak přiznal, o nelibosti místních s projektem ví. Už několikrát mu měl někdo přes telefon vyhrožovat, aby od něj upustil.

Veřejné projednání se patrně nevyvíjelo nejen podle představ investora, ale i představitelů města.

„Cílem setkání bylo najít konsenzus, aby bylo území využité, ale tak, aby byli uspokojení ve svých požadavcích ti, kteří v lokalitě bydlí," uvedl chebský starosta Pavel Vanoušek. „Uznávám, že nebylo příliš obratné, že jsme obyvatele nejdřív s návrhem neseznámili," připustil. Podle jeho slov ale obyvatelé o diskuzi příliš nestojí, v místě chtějí jen park nebo parkoviště.

„S panem Kubálkem jsme jednali, protože je vlastníkem budov," sdělil místostarosta Tomáš Linda a připomněl, že s minulým vlastníkem objektů komunikace zrovna ideální nebyla. Navíc se také jemu projekt polyfunkčního domu zamlouvá. Jak podotkl, může pomyslně pozvednout celou lokalitu, kterou má město v plánu revitalizovat a upravit. V rámci těchto prací se má například upravit celý vnitroblok okolo panelového domu Májová 39.

Výsledek jednání tedy nebyl příliš přínosný představitelům města se zamýšlený projekt zamlouvá, ale obyvatelé o něm nechtějí ani slyšet. Jak celá záležitost dopadne, by mohlo být jasné v září. Na pravidelném rokování budou totiž o prodeji jednat chebští zastupitelé.

Autor: Václava Simeonová

23.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení