Chebsko – Lidé z našeho regionu ukázali, že solidarita jim není cizí. Například bratři Dančovi z Chebska narychlo zorganizovali finanční a materiální sbírku pro postižené z města Raspenava na Liberecku, které vyplavila velká voda již podruhé.

„V roce 2002 tam byla také povodeň, byl jsem tam a viděl jsem to na vlastní oči,“ řekl Zdeněk Dančo z Františkových Lázní a pokračoval: „Jednoduše jsme pochopili, že lidé odtamtud potřebují jak materiálně–finanční pomoc, tak i pracovité ruce lidí, kteří by pomohli při likvidaci napáchaných škod.“ S bratrem Vladimírem během dvou dnů uspořádali sbírku a vypravili se s pomocí do postiženého města. Vladimír Dančo ocenil dárce slovy: „Naše materiální a finanční pomoc konkrétním lidem z Raspenavy je možná jen díky solidaritě našich známých, oslovených firem a dalších lidí. Za jejich štědrost jim patří obrovský dík.“

Situace lidí v této zasažené oblasti není vůbec jednoduchá. Mnozí přišli doslova o vše. Voda tekoucí z kopců vytvořila laguny, které se provalily a vytvořily záplavovou vlnu dva metry vysokou. Masa vody, která se prudce valila přes hodinu ulicemi, s sebou strhávala vše, co jí stálo v cestě. Obnova zničené infrastruktury si vyžádá obrovské investice. Některé domy jsou natolik poničené, že statik, zjišťující stupeň jejich poškození, bude muset nařídit jejich zbourání.

„Ta vlna přišla strašně rychle, nedalo se nic dělat, ani zachraňovat, můžeme být rádi, že jsme to přežili,“ říkají mnozí postižení. Přesto se v obci odehrála velká tragédie, záplavy vzaly život dvěma lidem. „Jednoho staršího muže nalezli utopeného v jeho domě a ženu, po které se pátralo, odnesla voda až do polského města Bogatynia,“ řekl Vladimír Dančo.

Lidé, kteří přišli o vše, jsou zatím v dobrém psychickém stavu, podle slov obou bratří se ještě nestačili pořádně rozkoukat a přemýšlet o tom, co se vlastně událo. V obci pomáhá armáda s těžkou technikou a různé humanitární organizace. Součástí pomoci lidem postiženým povodní je i psychologická a zdravotní péče. Zdravotníci neustále zjišťují, jak na tom lidé jsou, a bez prodlevy řeší případné zdravotní problémy.

„Je potěšitelné, že s rabováním nebo něčím podobným jsme se nesetkali. Policie má oblast a vjezdy pod kontrolou,“ sdělil Vladimír Dančo. Nyní potřebují lidé z Raspenavy nejvíce vysoušeče, stavební materiál a elektrospotřebiče. „V místě je koordinátor, který nám zasílá průběžně aktualizovaný seznam potřebných věcí,“ poznamenal Vladimír Dančo.