Jen pětadvacet kilometrů jihozápadně od Paříže se nachází město Marcoussis. Co má společného s Karlovarským krajem? Jde o partnerské město Mariánských Lázní. „Po prvních zprávách jsem byl samozřejmě šokován, co jiného říci k chladnokrevnému zabíjení nevinných lidí," reagoval na zprávu o teroristických útocích v Paříži mariánskolázeňský starosta Petr Třešňák. „Člověka hned napadá mnoho otázek, jaký je skutečný motiv něčeho tak hrůzného. To nemůže být pouze otázka víry, to je spíše psychická porucha."

Vyjádří nějakým způsobem Mariánské Lázně solidaritu s Francií?

Obdobně jako po útocích na redakci Charlie Hebdo vyvěsíme na městském úřadě na půl žerdi vlajku Francie.

Komunikovali jste po útocích s vedením města Marcoussis?

Doposud ne. Zmíním opět lednovou událost tehdy jsme zasílali i oficiální kondolenci partnerskému městu.

Měla by se podle vás nějak zpřísnit bezpečnostní opatření i v České republice?

Bezesporu ano, nicméně pokud jako oběti boje s terorismem padnou základní lidské svobody, jedná se vlastně o částečné vítězství teroru. Ačkoli hlasy volající po omezení svobod určitě nyní začnou sílit.

Přísnější kontroly na hranicích jsou sice jedno z řešení, avšak myslím, že v současné Evropě mluvit o neprostupnosti hranic je čistý nesmysl. Zde bych to spíš viděl na mnohem důkladnější práci bezpečnostních složek a informačních služeb.

Začíná se mluvit o tom, že je Evropa ve válce. Co na takové názory říkáte?

Tvrzení, že je Evropa ve válce, je silně zavádějící. Záleží tedy, jakou optikou na to nahlížíme.

Vlastně již dnes se jako člen NATO účastníme mnoha válečných konfliktů a v individuálních případech i zbytečně. Z tohoto pohledu jsme tedy permanentně ve válce. Není mi jasné, proč se nyní spojenci radikálněji neangažují v bojích proti ISIS, když v případě jiných konfliktů na Blízkém východě to nečinilo problém.

Paradoxně výsledkem těch předchozích konfliktů bylo většinou svržení diktátorů a destabilizace regionu, což se vlastně stalo podhoubím pro vznik Islámského státu.