Následky po silném zemětřesení, které před více než rokem zasáhlo Chebsko a Karlovarsko, řeší pojišťovny ještě dnes. Škody podle pojišťoven prozatím dosáhly několika milionů korun. Zemětřesení udeřilo na konci loňského května a jeho síla byla 4,5 magnituda.

„Minulý rok jsme zemětřesení na Chebsku skutečně řešili a bylo velmi silné. S podobnou silou tohoto živlu se naši kolegové za dobu své dlouholeté praxe ještě nesetkali," informovala Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.

Zemětřesení způsobilo klientům České pojišťovny 480 škod za bezmála 8 milionů korun.

„Nejvíce byl tímto živlem zasažen právě Karlovarský kraj z okresu Cheb nám klienti nahlásili 130 škod za více než 2,5 milionu korun, ze Sokolovska 280 škod za 5 milionů korun a z Karlovarska potom 40 škod za necelých 500 000 korun," vyjmenovala mluvčí. Většinou se jednalo o škody na nemovitostech, jako jsou např. spadlé komíny, popraskané zdi a podobně.

V souvislosti se zemětřesením z minulého roku eviduje přibližně 40 pojistných událostí také ČSOB Pojišťovna.

„Celková vyplacená částka byla přibližně 1 850 000 korun, jednalo se jak o občanský majetek, tak o škody na průmyslových objektech. V současné době už žádná nová hlášení škod z tohoto zemětřesení neregistrujeme," popsal tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata. V některých případech se dokonce pojišťovny setkaly i s falešným hlášením.

„Klienti uplatňovali prasklinu na domu či podobnou škodu v lokalitě, kde k zemětřesení nedošlo nebo poškození bylo prokazatelně staršího data," poznamenal Milata. 

Takovéto škody však pojišťovna klientům nezaplatila. Poškození objektů v souvislosti s loňským zemětřesením řeší ještě dnes i Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP). Ta eviduje z loňských záchvěvů půdy 35 škod v částce převyšující půl milionu korun.

„Dosud není uzavřena jedna událost, u které čekáme na doložení dokladů potřebných k vyřízení škody. S podvodným jednáním jsme se nesetkali," uvedla Renata Čapková, tisková mluvčí ČPP.

V souvislosti se zemětřesením na západě Čech eviduje doposud 149 škod za více než 6 milionů korun také pojišťovna Allianz.

„Co se týká hlášení škod, občas se skutečně najdou klienti, kteří s hlášením pojistné události otálejí, nebo se naopak snaží nahlásit i takové škody, které živly nezpůsobily," informovala Jana Černá, tisková mluvčí pojišťovny Allianz.

„V obou těchto případech je vždy třeba si uvědomit, že je na klientovi, aby mezi vzniklou škodou a v tomto případě zemětřesením prokázal souvislost. To znamená, aby měl k poškození nemovitosti nebo poškozené a zničené věci nejlépe fotodokumentaci, a pokud živel poškodil nějaké předměty, například zařízení domácnosti, tak pořídil jejich seznam a případně doložil i doklady o nákupu," poznamenala Jana Černá.

Lidé hlásí dodnes škody také pojišťovně Kooperativa. Tam pracovníci poškozeným vyplatili necelých 14 milionů korun.

„V souvislosti s loňským zemětřesením nám klienti nahlásili celkem 742 škod, většinu jsme zaregistrovali a vyřídili již v loňském roce. V letošním roce nám klienti nahlásili už jen několik škod, jejichž příčinou bylo loňské zemětřesení. Jedná se o 2 škody měsíčně. Celkem jsme za tyto škody klientům vyplatili pojistné plnění ve výši 13,6 milionu korun," uvedl Milan Káňa, tiskový mluvčí Kooperativy.

„V asi 10 procentech případů jsme pojistné plnění nevyplatili, protože jsme zjistili, že poškození nesouvisí se zemětřesením. Tedy že poškození nemovitostí bylo již staršího data, například kvůli technickému stavu nemovitosti," dodal mluvčí Káňa.

V současné době se země pod Chebskem stále mírně chvěje, ale jevy nedosahují takových hodnot, aby je lidé pocítili. Záchvěvy zatím zaznamenávají pouze přístroje. Kdy se tedy větší zemětřesení opět v regionu vyskytne, není zatím jasné. Otřesy se totiž nedají předvídat.

Loňské zemětřesení však bylo zvláštní v tom, že se jednalo o klasický typ otřesů, které jsou známé ze světa, a ne o zemětřesný roj, který je pro tuto oblast typický.