Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: Deník

PŘESTAVBA ŠKOLY

„Bývalá škola byla ve velice špatném stavu,“ informovala starostka Aurelie Skřivanová. Během let se obci povedlo objekt zrekonstruovat. Projekt začala realizovat v roce 2011. S opravami se muselo začít od střechy, následovala výměna oken a dveří, oprava interiérů. Své zázemí tam našel obecní úřad, který se do bývalé školy přestěhoval z vedlejší fary. Díky tomuto projektu získala krásné prostory také knihovna. Kromě toho se podařilo v objektu vybudovat společenskou místnost, ve které mohou Ovesnokladrubští pořádat workshopy, přednášky a menší kulturní akce. Na opravy obec čerpala dotace zejména od Karlovarského kraje. Právě v těchto dnech probíhá rekonstrukce další části budovy. Za finanční podpory Integrovaného regionálního operačního programu tak vznikne komunitní centrum, určené k využití nejen místními obyvateli.

KANALIZACE

Velmi významným momentem v historii obce se stal projekt výstavby kanalizace. „Byla to velmi náročná akce, kterou začalo už minulé zastupitelstvo zhruba v roce 2007,“ přiblížila Aurelie Skřivanová. Podstatnou část prostředků na výstavbu čerpala obec z Operačního programu Životního prostředí. Nějakou dobu sice zůstával v zásobníku projektů, ale nakonec se Ovesné Kladruby dočkaly. A od roku 2016 provozují kanalizaci a čistírnu odpadních vod.

POPTÁVKA ROSTE

Po ukončení stavby kanalizace navíc všechny místní komunikace dostaly nový povrch. „Obci to určitě prospělo, zmizely černé stoky a svým způsobem to napravilo i sousedské vztahy,“ poznamenala starostka. Navíc se Ovesné Kladruby staly žádanějšími a vzrostla poptávka po pozemcích pro stavbu rodinných domů.

VEŘEJNÉ PROSTRANSTVÍ

V Ovesných Kladrubech kladou velký důraz také na zeleň. Ne nadarmo je obec držitelem Zelené stuhy v krajském kole soutěže Vesnice roku v roce 2015. „Díky prostředkům za toto ocenění získaným se nám povedlo zrevitalizovat okolí bývalé školy, jehož součástí je babičkovská zahrada. Kvete od jara do zimy, občané si v ní kromě květin mohou natrhat také bylinky. Zahradu jsme doplnili o dva vysoké zeleninové truhlíky, takže se nezřídka stává, že ti, kteří přijdou na obecní úřad, odchází například s rajčaty,“ usmála se Aurelie Skřivanová. Budovu úřadu a kostel Sv. Vavřince ´spojuje´ květnatá louka.

Hasiči Ovesné Kladruby.
Jednotka dobrovolných hasičů z Ovesných Kladrub má mezi sebou i ženy

Velkou proměnou prošel také například i parčík před obecním úřadem. Málokdo si dříve ve změti křoví povšiml Rainerova pomníku. Na něj byly znovu umístěny desky se jmény padlých v 1. světové válce a na vrchol byla navrácena kovová socha orla, která byla vyrobena v Umělecko-modelářském ateliéru Rudolfa a Tomáše Matějky v Plzni. „Tato rekonstrukce trvala několik let a byla oceněna plaketou ministerstva obrany za Péči o válečné hroby,“ sdělila starostka.

Kromě péče o dřeviny v intravilánu obce se v Ovesných Kladrubech věnují výsadbě stromů a stromořadí.

„Podél polních cest obnovených v rámci komplexních pozemkových úprav a za finanční podpory Agentury ochrany přírody a krajiny Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les dosazujeme do krajiny dřeviny zejména původních odrůd,“ dodala Aurelie Skřivanová.