„Jedná se o metodu využívající plynnou směs vzduchu a ozónu (O3). Princip metody je založen na reakci ozónu s volnými radikály, které jsou příčinou onemocnění. Mimo to, že působí analgeticky a protizánětlivě, má i antimikrobiální účinek,“ popsal metodu primář radiodiagnostického oddělení karlovarské nemocnice Jiří Hofmann. Podstatou metody je aplikace směsi s ozónem do postižených míst. To však lze speciální jehlou provádět v lokální anestezii pouze pod CT anebo ultrazvukovou kontrolou.

„Ozónová terapie je vhodná při léčbě onemocnění velkých kloubů, výhřezech ploténky, bolestech zad, artróze, revmatických zánětech kloubů, ale využívá se také v dermatologii, gastroenterologii, nefrologii, hemodialýze či neurologii a onkologii,“ nastínil pestrou škálu klinické indikace primář Hofmann.

Léčebná směs se vyrábí v generátoru ozónu, kde je možné nastavit koncentraci ozónu ve směsi. Metoda aktivuje cirkulaci, revitalizaci a stimulaci imunitního systému. Zároveň zlepšuje uvolňování a využití kyslíku v těle.

Tuto léčebnou metodu, kterou nehradí zdravotní pojišťovny, nabídne od ledna pacientům karlovarská nemocnice. Cena jedné aplikace se pohybuje okolo 1 200,- Kč.

V této souvislosti primář Hofmann zároveň varuje.

„Na trhu je spousta přístrojů na výrobu ozónu, ale pouze některé zajišťují pokaždé stejné složení směsi, kdy je například nutná kontrola výroby ozónu fluorescenčním fotometrem,“ upozornil radiolog. Ozónová terapie, která se mnohdy nabízí, je často vhodná pouze ke kosmetickým účelům, ale nelze ji použít k účelům léčebným.