A nikdoz praktických lékařů nové pacienty nebere. Lidé jsou zoufalí a neustále bombardují chebskou radnici s dotazy, co pro ně udělá. Cheb moc možností, jak situaci vyřešit, nemá. Zdravotní pojišťovny posílají pacienty do jiných měst.

„Nevím, co budu dělat, a jsem z toho dost zoufalý. Můj praktický lékař, který sídlí v Písečné ulici, v březnu skončí. Mně je 71 let, a to mám lítat a shánět se po doktorovi? Místo abych si užil klidné stáří?“ říká Miroslav Šindelář z Chebu. „Zašel jsem se zeptat i na pojišťovnu, ke kterému doktorovi bych mohl jít. Paní za přepážkou byla sice milá, ale vyjela mi praktické lékaře ve vzdálenosti do 35 kilometrů odtud. Například bych mohl jezdit k lékaři do Lokte, Sokolova, Mariánských Lázní, Aše anebo Plesné. To je absolutně skandální. Když mi bude blbě, tak se budu muset dopravit do daného města, tam vyčkat mezi ostatními pacienty a pak zase pojedu domů. A strávím půl dne na cestě. Já nemám slov,“ zoufá si senior.

Tradiční maškarní bál připravil Dům dětí a mládeže Sova Cheb.
PODÍVEJTE SE: Svoboda se proměnila v cukrárnu

Situaci už řešilo i vedení města se současnými praktiky v Chebu i s pediatry.

„Sešli jsme se, abychom se s lékaři domluvili, jaké benefity by od nás jako od města požadovali, aby se jim v Chebu ordinovalo lépe. Požadavek, který od lékařů zazněl, byl, aby do Chebu přišli noví lékaři, protože situace v Chebu je kritickáa mnozí ze současných doktorů začínají být pracovně přetížení a vyčerpaní,“ uvádí chebský starosta Antonín Jalovec.

Klíčovou roli v tom, zda bude moci ve městě otevřít ordinaci nový praktik, mají ale pojišťovny. „Už se nám začali hlásit noví lékaři, kteří by měli zájem v Chebu začít ordinovat, nicméně na pojišťovnách nyní bude, kdy přesně vypíší výběrová řízení,“ informoval chebský starosta.

Štola pod vyhaslou Komorní hůrkou je hotová. Odborníci budou jednat o prodloužení.
30 metrů nestačilo! Štoly chtějí vědci prodloužit

Lidem tak nezbude nic jiného než vyčkat, zda nový lékař ordinaci otevře, anebo si rovnou najít jiného v jiném městě. „I když bychom se na obecní úrovni mohli vyvléknout z odpovědnosti celkem snadno, nezříkáme se jí. Jediné, co můžeme udělat, je nabídnout benefity, které nějakého lékaře přesvědčí, aby do Chebu přišel. Nabízíme vysoce kvalitní byty za zvýhodněné nájemné, adaptaci ordinace v nebytových prostorách města. Určité pobídky má i kraj. Problém je, že podobné benefity nabízí už skoro všude,“ dodal starosta.