Už sedm bankovek v hodnotě 500 korun z jedné série padělků zachytili policisté v chebském regionu. Poslední případ se odehrál před pár dny.

„Že je bankovka padělaná, jsme zjistily, až když kolegyně odnesla tržbu do banky," popisovala prodavačka jednoho z chebských obchodů. Podle všeho si vzaly bankovku od zákazníka přes víkend, kdy do Chebu přijelo velké množství turistů. Tak běžnou bankovku, jako je ta pětisetkorunová, kontroluje ale málokdo. „Bohužel jsme si v tom shonu nevšimly, že byl kontrolní proužek přerušovaný."

Bankovku z této padělatelské série neviděli policisté poprvé. „Od začátku roku do současné doby evidují kriminalisté z odboru hospodářské kriminality Karlovarského kraje již sedm případů zadržených bankovek v nominální hodnotě 500 korun z této 'série'," potvrdil policejní mluvčí Pavel Valenta. „Každý může odmítnout přijetí bankovek nebo mincí, u kterých má důvodné podezření, že jsou padělané nebo pozměněné," sdělil s tím, že by pak lidé měli kontaktovat policisty na lince 158. Obrátit by se na ně měli i v případě, že mají k padělatelům informace, které by vedly k jejich dopadení.

Právě 500korunovou bankovku představoval v roce 2011 každý druhý zadržený falzifikát. „Padělatelé se v posledních letech nejčastěji zaměřují na výrobu nepravých bankovek v hodnotách 500 korun a 1 000 korun," sdělil mluvčí České národní banky (ČNB) Marek Petruš s tím, že portrét Františka Palackého nesla každá pátá falešná bankovka.

„Většinu padělků rozpozná i laik," řekl člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek. „K odhalení padělku stačí kontrola základních ochranných prvků, a to ve třech jednoduchých krocích: promnutím bankovky mezi prsty, pohledem na bankovku proti světlu a jejím sklopením," dodal s tím, že mnohé informace lidé najdou i na webu ČNB.