Po stavbě z třicátých let minulého století zbylo jen prázdné místo.


Několikatýdenní demolice funkcionalistického paláce Baťa dospěla ke svému závěru. „Chodila jsem se sem na to, jak ho bourají, dívat snad každý den," řekla Helena z Mariánských Lázní. „Byl kusem mého mládí. Tolik bot jsem tady nakoupila," zavzpomínala na stavbu, která byla více jak sedmdesát let součástí města. „Nějak sem neodmyslitelně patřil a ten roh je teď bez něj takový prázdný."
Demolice bývalé kulturní památky začala na konci loňského roku po více jak roce od uzavření provozovny. Obchod musel být uzavřen v červnu 2014. „Prováděli jsme standardní celkovou revizi stavu budovy a zjistili jsme vážné problémy se statikou," řekl tehdy marketingový ředitel společnosti Baťa Lukáš Ohanka. Na závady přišli dělníci ve sklepě, když při opravě prasklin samovolně spadla část zdiva. Statik, který na místo dorazil, zjistil takové narušení, že nařídil budovu opustit. Funkcionalistický palác doplatil na nevhodný materiál, který se v době jeho vzniku běžně používal. Betonová směs však narušila nosný železný skelet natolik, že se zbylé konstrukce začaly bortit.


Cesta za demolicí byla ale trnitá. Nejprve bylo nutné z paláce sejmout statut kulturní památky. Ochrannou známku z budovy sňalo až Ministerstvo kultury, které rozhodlo, že sanace narušené stavby by byla příliš drahá a odhadem by vyšla na čtyřicet milionů korun. O zachování stavby ještě bojoval bývalý starosta Mariánských Lázní a současný místostarosta města Vojtěch Franta, který byl toho názoru, že by měl být funkcionalistický palác v Mariánkách zachráněn. Ani jeho odvolání nebylo úspěšné. Krajský úřad jeho odvolání proti demolici zamítl.


Co bude s prázdným místem, na kterém Baťa stál, dál, zůstává zatím jen ve hvězdách. Hovořilo se o tom, že by místo původní stavby mohla ve městě stát replika paláce. Spíše to ale vypadá, že vlastník, společnost Baťa, bude chtít pozemek prodat.