Vztek a bezmoc vyvolala krádež pamětní bronzové desky ze vstupních prostor rozhledny na vrchu Háj v Aši nejen na tamní radnici. Deska z roku 1903 byla věnována osobnostem, které se na počátku minulého století zasloužily o její stavbu.

Pachatel pamětní předmět rozřezal a prodal ve sběrně. „Utržil za ni pouhých přibližně sto padesát korun,“ uvedl tiskový mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. „Hodnota desky je přitom podle odborného ohodnocení uměleckoprůmyslové školy v Trutnově stanovena na čtvrt milionu korun,“ řekl s tím, že v odborném posudku se mimo jiné píše: Historicky významný předmět realizovaný výtvarníkem v roce 1903, ztráta nevratná, neboť předmět nelze zrekonstruovat.

„Ruce bych mu za to, co udělal, zpřerážel,“ řekl František Hrubý z Chebu. „Je to opravdu hnus. Na takové věci se má koukat s úctou, a ne krást. Navíc za ni nedostal pomalu žádné peníze.“
„Bude nejspíš nutné shromáždit vše, co je z barevného kovu a historicky cenné, do depozitáře muzea a nahradit to replikami z plastů,“ doplnil Vrbata. „Radnice se k hodnotám vytvořeným v minulosti chová s úctou. Tato ztráta je navíc úplně nesmyslná,“ dodal mluvčí. Vedení radnice v současné době jedná o výrobě repliky zničené pamětní desky.

„Mohu potvrdit, že část pamětní bronzové desky policisté zajistili,“ uvedla tisková mluvčí policie Martina Hrušková. „V současné době máme podezřelého pachatele a vyšetřování stále probíhá,“ dodala s tím, že pachateli hrozí za trestný čin krádeže jeden až pět let ve vězení.

„Nechápu, proč to lidé dělají,“ řekla Daniela Kovářová z Chebu. „Vždyť musí vědět, že ve sběrně pomalu nic nedostanou. Už takhle máme málo historických památek a my je musíme sami sobě ničit. Opravdu je to hnusné. Krádeže historických předmětů bych trestala přísněji, protože tito lidé neprokazují žádnou úctu k historii a k lidem, kteří něco dokázali. Takové věci už se nedají nahradit.“