Tuto spolupráci zpečetili zástupci obou stran včera při podpisu memoranda. Akce se odehrála na státním hradu a zámku v Bečově nad Teplou.

Právě tady totiž FDULS chystá unikátní prostory pro prezentaci kolekce historických vín, která se společně s relikviářem našla v roce 1985 v podlaze hradní kaple. Jde o druhý nejcennější poklad, který se po schránce svatého Maura v Bečově nachází, a také o nejvzácnější kolekci historických vín na území Evropy. Hodnota sbírky, která obsahuje 133 lahví, přesahuje 20 milionů korun.

Tým ze FDULS už zpracoval prezentační prostory pro navrácené originály Braunových soch na zámku ve Valči. „Jsem rád, že jsme se posunuli na další zámek. Instalace v Bečově je pro nás zase jiná výzva. Rozhodně se při našich počinech na památkách ale nechceme opakovat. Naštěstí nám technologie nabízejí stále nové a nové možnosti. Měli jsme trochu strach, jak veřejnost přijme expozici ve Valči, ale reakce jsou velmi pozitivní,“ uvedl vedoucí týmu z FDULS Jan Morávek.

Podle děkana FDULS Josefa Mištery je dobré, že fakulta může pomáhat památkám. „Díky tomu, že na školu přicházejí stále noví a noví studenti, můžeme nabídnout stále nové a nové nápady,“ doplnil.

Kdy bude expozice vín otevřena, zatím není jisté. Podle Morávka se nyní bude vyhlašovat výběrové řízení na zhotovitele a bude se zpracovávat studie. Jak dodal bečovský kastelán Tomáš Wizovský, ideální by bylo spojit to se zahájením nové a připravované expozice relikviáře sv. Maura. (jako)