Haptický model je deska, na které je vytvarovaný půdorys stavby včetně detailů, jako jsou průhledy v komnatách nebo schody.

Nevidomí a slabozrací návštěvníci si tak mohou osahat například relikviář sv. Maura v Bečově v Karlovarském kraji. Haptický model vyrobili vězni z Horního Slavkova a v budoucnu by mohl být „dotykový“ také zámek Kynžvart.

Kolekce haptických půdorysů nazvaných Památky na dlani představuje dvanáct českých památek UNESCO. Je mezi nimi například Květná zahrada v Kroměříži, zámek Litomyšl nebo Zahrady pod Pražským hradem.

„Dlouhodobě usilujeme o to, abychom co nejvíce zpřístupnili památky lidem se zdravotním postižením,“ uvedla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Modely jsou návštěvníkům k dispozici v areálech památek a ve vybraných institucích. Každý z modelů je doplněn popiskem v Braillově písmu.

Původně památkový ústav připravil dvanáct půdorysů, postupně se začaly přidělávat i další typy modelů, například čelní pohledy na památku. Výroba modelu trvá od čtrnácti dní po několik měsíců. „Doba jejich výroby je individuální,“ uvedl autor modelů David Linek. Základem je papírová matrice, model je vyrobený z neměkčeného PVC. Podle výrobce vydrží matrice na výrobu tří tisíc modelů.

„Oceňujeme přístup Národního památkového ústavu k lidem se zdravotním postižením,“ řekl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. „Snaha ústavu o zpřístupnění historických památek je mimořádná a je vzorem pro ostatní státní úřady.“

Do budoucna by chtěl Národní památkový ústav vytvořit haptické modely pro všechny památky v republice. Jedním z prvních zájemců je zámek Kynžvart. „ Chtěl bych, abychom rozšiřovali naše služby, a proto jsem jeden z těch, který má zájem o haptické modely,“ uvedl kastelán kynžvartského zámku Ondřej Cink. Už nyní mohou prostory navštívit lidé s handicapem. „Při velké rekonstrukci našeho zámku před dvaceti lety se už s ohledem na návštěvníky se sníženou pohyblivostí počítalo s minimalizací prahů a oba okruhy jsou pro ně volně přístupné,“ dodal.