„Kromě Namuru bude část exponátů představena i na zámku Freyr. Zapůjčení šesti předmětů z Bečova se chystalo od loňského listopadu a byla to velmi náročná operace," uvedla zástupkyně kastelána Kateřina Rozinková.

„Jsou to tři obrazy, dva mramorové sloupy a velká tepaná mísa. Předměty na výstavu vybírali v Bečově společně s pracovníky namurského muzea," poznamenala Rozinková.

O transport památek, jejichž hodnota jen v případě pojištění představuje stovky tisíc korun, se postarala stejná firma, která před časem převážela na výstavu na Pražském hradu relikviář svatého Maura.

Každý exponát nejdříve odbavili celníci, poté byl velmi pečlivě zabalen do několika vrstev ochranných obalů a putoval do automobilu.

Náklad byl posléze důkladně zapečetěn a otevřen byl až na místě určení.

Cílem výstavy je prezentovat předměty a historii valonské části Belgie, odkud je i rod Beaufort-Spontini. Právě Fridrich August Beaufort-Spontini koupil v roce 1813 bečovské panství.

„Jeho syn Alfred nechal v 19. století opravit bečovské sídlo, zároveň uvažoval o rozsáhlé romantické úpravě středověkého hradu, který měl být dle plánů architekta Zítka propojen s barokním zámkem. Vzhledem k finanční náročnosti byla ale upravena pouze zámecká kaple sv. Petra," uvedl Wizovský.

Provincie Namur je považována za místo vzniku relikviáře svatého Maura, který je na Bečově uložen.

Podle Rozinkové to potvrzuje řada indicií. Konkrétní místo a dílnu se ale patrně už nikdy najít nepodaří.

K mimořádné výstavě bude vydán rovněž reprezentativní katalog, v němž nebudou chybět podrobné informace o Bečově, Karlovarském kraji a spojení rodu Beaufort-Spontini s regionem.