Na nejmenší návštěvníky se rozhodly zacílit památky Karlovarského kraje. V zámku Kynžvart kromě pokračování v programech pro žáky základních škol přichází s novinkou pracovních listů, v Bečově zase pokračuje projekt Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

Zámek Kynžvart připravil pro své malé příznivce program pro první stupeň základní školy. Ten se nazývá Pýcha Metternicha a odehrává se v zámeckém parku. „Cílem je podpořit u dětí vnímání zámeckého parku jako důležité součásti letního reprezentativního sídla rodu Metternichů,“ informoval kastelán kynžvartského zámku Ondřej Cink. Děti se vžijí do role diplomatické návštěvy kancléře a formou hry a tvořivých aktivit poznají zámecký park a nahlédnou do zákulisí diplomacie. Program pro druhý stupeň se jmenuje Velvyslanci na návštěvě u knížete Metternicha. Starší děti jako velvyslanci navštěvují sídlo rakouského kancléře Metternicha, dozvídají se, jaký byl, jak vypadal, čím se proslavil. „Program využívá prvky dramatické výchovy, v rámci diskuse si žáci sami vytvářejí názor na osobnost významného diplomata,“ přiblížil program kastelán. Program je zakončen tvořivou dílnou, kde se žáci seznámí s dobovým písmem a tvorbou zpráv v čase. Novinkou letošní sezóny jsou pracovní listy. „Jsou určeny pro návštěvníky parku, zejména rodiny s dětmi. Návštěvníci materiál obdrží jako dárek k zakoupené vstupence na III. návštěvní okruh,“ řekl Ondřej Cink. ´Špacír mapa´ zavede malé i větší návštěvníky do okolí zámku, ale i na dlouhou vycházku do zadních partií krajinářského parku.

Pokud vyrazí rodiny s dětmi na hrad a zámek Bečov nad Teplou, můžou využít nabídku dvou speciálních dětských okruhů.

„Čekání na prohlídku si mohou děti zkrátit v dětském koutku v podobě hradu se skluzavkou nebo na cvičné archeologické lokalitě,“ uvedl kastelán bečovského hradu a zámku Tomáš Wizovský.

Jeden z okruhů Relikviář pro každého je určen dětem mezi sedmi až dvanácti lety. Děti jsou do prohlídky aktivně zapojovány, hravou formou za pomoci dotykového modelu v reálné velikosti a komiksu jim průvodce vysvětlí, co je relikviář, jaké vzácnosti se v něm ukrývají, a přiblíží život některých světců.

Druhý okruh Procházka minulostí je pak určený nejmladším návštěvníkům od čtyř do osmi let. „Cesta je inspirována dětskou knihou Pohádka o bečovském dávnosnění. Prohlídka zámeckých interiérů je rozšířena o zahrady, štoly tesané do skály a tajné schodiště,“ doplnil kastelán.