Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památník v Manském dvoře připomene zbytečnou smrt

Manský dvůr u Dolního Žandova - Ruský válečný zajatec doplatil před sedmdesáti lety na to, že z hladu ukradl bulvu tuřínu.

10.4.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Aleš Jaluška

Mánský dvůr u Dolního Žandova Pietní místo, které bude navždy připomínat nesmyslnou a hlavně nepochopitelnou smrt ruského válečného zajatce, vznikne v Manském dvoře u Dolního Žandova. Sloupová boží muka budou stát vedle brány do severního nádvoří.

„Manský dvůr byl v době války v majetku Konráda Henleina," začal vyprávění Zdeněk Buchtele, který se s majitelem Manského dvora Markem Babuškou podílí na odhalení památníku. „Konrád Henlein většinu času trávil v Liberci, hlavním městě Sudet. Ve dvoře bydlela jeho rodina s hospodyní, správcem a na chodu tak velkého statku se podíleli francouzští a ruští váleční zajatci," přiblížil Zdeněk Buchtele.

Přestože Cheb američtí vojáci osvobodili už 27. dubna, k vraždě ruského zajatce v Manském dvoře došlo 1. května 1945, a to z dosti nepochopitelných důvodů. „Ukradl totiž z hladu bulvu tuřínu," přiblížil Zdeněk Buchtele, který je regionálním historikem. „Ruského válečného zajatce, pracovně nasazeného na Manském dvoře, zabil sudetoněmecký fanatik Julius Kreibich. Ten měl už několik podobných ´vlasteneckých úspěchů´ za sebou." Zabití ruského válečného zajatce nebylo totiž jeho jediným skutkem. Listonoš z Vysoké společně s četníkem Antonínem Franzem z Dolního Žandova například v dubnu téhož roku zastřelili i jiného válečného zajatce. Jak Kreibich, tak Franz byli 14. března 1946 odsouzeni k trestu smrti. Rozsudek byl vykonán na malém nádvoří chebského soudu.

Marek Babuška a Zdeněk Buchtele se u příležitosti 70. výročí smrti ruského zajatce rozhodli vytvořit na vlastní náklady pietní místo, které bude trvale připomínat to, čeho byli někteří sudetští Němci schopni. „Na tohle se prostě nesmí zapomínat," shodli se oba dva. Sloupová boží muka, která budou k tomuto účelu použita, pocházejí ze vsi Vranov na Sokolovsku, která v padesátých letech zanikla. „Boží muka se v současné době upravují pro tento pietní účel v kamenické dílně. Před sloupem, který bude stát vedle brány do novějšího severního nádvoří, bude umístěn menší kámen s vytesanými nápisy informujícími o tom, co se v Manském dvoře přihodilo. „Nápisy budou v češtině, němčině a angličtině," řekl Zdeněk Buchtele. Památník dorazí na místo už tento pátek, kdy začnou práce na jeho osazení.

Odhalení památníku se uskuteční v pátek 1. května v 10 hodin. „Chceme, aby samotné odhalení bylo důstojné," přiblížil samotnou akci. Doprovázet by ho měla svým vystoupením například skupina historické habartovské četnické stanice. Na odhalování památníku by měli přijet i zástupci Správy chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Dorazit by měli také další pozvaní hosté.

Autor: Jana Bežáková

10.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Viktorie Zetková a Lukáš Urbánek.

Chebští tanečníci opět zabodovali

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

V Teplé budou mluvit o čokoládě

Teplá - Potěšení, lék i přítel, vším tím může být pro své milovníky čokoláda. A právě o ní bude přednáška Život s vášní a čokoládou. 

Stávka: Lékaři i lékárníci protestují

Karlovarský kraj - V Karlovarském kraji chybí mladí lékaři, kteří by měli zájem o praktické lékařství. A stát i té hrstce, která léčí, hází klacky pod nohy. Proto se dnes zvedla vlna odporu ve stávce proti EET a elektronickým receptům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení