I v dnešní době se ještě najdou lidé, kteří jsou věrní svému oboru. Mezi ně určitě patří i Zdeňka Hrdinová, majitelka galanterie Paola na třídě T. G. Masaryka v Karlových Varech.

Jaké byly vaše začátky v tomto oboru?

V tomto obchodě jsem začínala v roce 1979. Od roku 1982 jsem se stala vedoucí. Po revoluci jsem pak tento obchod koupila. Pracuji zde tedy už třicet let.

Změnil se během let nějak zájem lidí o zboží, které v obchodě nabízíte?

Dříve chodilo lidí více. Po revoluci už zájem postupně slábl. Lidi už totiž tolik nešijí a nepletou.

Dá se říct, zda je galanterie sezónní záležitostí? Mění se nějak zájem lidí během roku?

Tak je pravda, že zájem lidí se během roku mění. Největší zájem je od října do března. Zbytek roku už je to slabší.

Změnila se nějak po revoluci nabídka zboží?

Určitě je toho teď mnohem více. Dá se říct, že dnes je k dostání úplně vše. Nabídka je opravdu široká, od pletacích přízí, předtisků na vyšívání až po doplňky, jako jsou šátky, kapesníky, deštníky a další věci.

Baví vás tento obor a obchod stejně jako dříve?

No, možná to bude překvapivé, ale skutečně mě to pořád baví. Jsem už v důchodu, obchod nyní řídí můj syn, ale stejně jsem tady takřka denně od rána do večera. Vše musí sedět, objednané zboží přijít včas a na to je potřeba dohlížet. Je pro nás důležité, aby byli zákazníci spokojeni a rádi se sem vraceli. Trh se nasytil, nabídka je velká, a proto se snažíme, aby měli lidé důvod chodit právě k nám. Vždy mám radost, když lidi chválí, že je dobře, že tady tuto galanterii máme.

Co byste poradila někomu, kdo by si chtěl otevřít podobný obchod, na základě svých mnohaletých zkušeností v oboru?

Pravda je, že to není zrovna jednoduchý sortiment a člověk by měl být nejlépe z oboru, aby se ve všem vyznal. Také myslím, že začít v dnešní době podnikat je mnohem těžší, než tomu bylo dříve. Člověk se musí orientovat ve zboží, vymyslet, co objednat za zboží, aby o něj byl zájem, a podobně.
Kdo tedy začne podnikat a chce mít obchod, tak by určitě měl mít rád to, co prodává, a měl by chtít zákazníkům vyjít vstříc.