Z teplotních rekordů, které panují v našem regionu, mají mnozí z obyvatel radost. Konečně, zaznívá z úst většiny z nich. Najdou se však i tací, kteří se díky svému zaměstnání doslova vybíhají zchladit ze svých provozoven ven na slunce. Také zejména senioři a malé děti by měli dodržovat několik základních zásad.

„Velmi důležitý je pitný režim. Dále doporučuji vyhýbat se přímému slunci, zejména v poledne, a těžké fyzické námaze,“ řekl mluvčí krajských záchranářů Lukáš Hutta. Jak upřesnil, zdravotníci zaznamenali zvýšený počet výjezdů. Jde prý o kolapsy z přehřátí a dehydratace organismu, zejména u seniorů a kardiaků. Za množství výjezdů však může ještě další fenomén panujícího léta.

„Jedná se o bodnutí hmyzem,“ dodal Hutta. A to si prý záchranku zavolá jen zlomek lidí. Ostatní navštíví rovnou nemocnici. Jedním z těch, kteří musí v těchto dnech vydržet ve své provozovně, je Vagif Pashajev, který ve svém podniku nabízí zákazníkům kebab. V rychlém občerstvení stojí celý den u rozžhavené spirály s masem, které postupně okrajuje a připravuje zájemcům pochoutku v podobě rychlého občerstvení. „Je tu hrozné vedro, a tak občas vyběhnu ven na čerstvý vzduch. I když teploty šplhají ke třicítce, je venku lépe než uvnitř provozovny,“ říká Pashajev.

Další, kdo si takzvaně užívá v zaměstnání parného počasí, je obsluha pokladny na placeném parkovišti před obchodním domem Ural v Sokolově. Mobilní buňka má rozměry sotva třikrát dva metry a o klimatizaci v ní nemůže být řeč. „Řeším to pootevřenými dveřmi. Přes okénko se tak udělá průvan a dá se to vydržet,“ tvrdil senior, který měl odpolední službu.

Našli se i tací, kteří svoji práci mohli dělat přímo v terénu, takže by se dalo říci, že na tom byli mnohem lépe. Opak je však pravdou. Do Sokolova totiž zavítal v těchto dnech cirkus Jo–Joo a v ulicích města bylo možné vidět klauny v převleku, jak nabízejí kolemjdoucím volné dětské vstupenky na představení.

„Jsme v tom parnu mezi lidmi od desíti do poledne a poté od jedné do tří až čtyř hodin, podle zájmu lidí,“ řekla jedna ze zaměstnankyň cirkusu Michaela Došková. Jak upřesnila, v kostýmech to není v těchto vedrech vůbec nic příjemného. „Ale jsem mladá, tak snad něco vydržím,“ smála se Došková.

Relativně nejlépe jsou na tom plavčíci, řekne si většina z nás. Na jejich straně je však obrovská zodpovědnost.

Plovárny narvané v těchto dnech k prasknutí hrozí nebezpečím. „Střídáme se po hodině a snažíme se měnit stanoviště. Jednou jsem na věži, poté u toboganu, pak na katamaránu,“ říká plavčice z vítkovského koupaliště Michal Monika Drahotová. Je to prý kvůli udržení pozornosti. Po hodině se jde zchladit, aby při dalším střídání byla takzvaně fit a ve střehu.

„Snažím se také v těchto pařákách dodržovat pitný režim,“ dodává Drahotová.