Do náročného úkolu terénních a sadových úprav se v Mariánských Lázních v roce 1818 pustil Václav Skalník, a dodnes návštěvníci Mariánských Lázní mohou obdivovat jeho um, se kterým park kdysi navrhoval, i když dodnes se nedochoval jím zasazený původní strom. „Je zde ale jeden buk pod kolonádou a také jedle, kterým odhadem bude dobře sto osmdesát let,“ řekla Deníku Eva Streblová, která v sobotu odpoledne provázela odborným výkladem podzimní dendrologickou procházku po stopách Václava Skalníka.

V parku rostou i takzvaně importované stromy, tedy dřeviny původem i z jiného kontinentu. „On totiž Václav Skalník měl u Křížového pramene postavený dům se zahradou, kde bydlel, ale měl tam i pokoje k pronájmu. Jak k němu jezdili lázeňští hosté, udržoval s nimi kontakty a oni mu přivezli různé dřeviny. S výměnou pak pokračovali i jeho synové,“ přiblížila patriotka Mariánských Lázní. „Mezi ty exotičtější stromy patří třeba liliovník, magnolie nebo orientální cypřišky.“

Lesný a Lysina ve Slavkovském lese a výhledy do okolí...
Lysina ve Slavkovském lese ukrývá neobvyklý přístroj, vypadá jako UFO

Naopak mezi domácí dřeviny patří tradiční smrk, borovice, buk, dub, javor a jejich různé barevné varianty. Park je zajímavý svou kompozicí a použitím různých druhů dřevin. Z Ameriky je smrk pichlavý, javor stříbrný, lípa americká, z Kavkazu je dub velkokvětý, kultivar dubu letního a habr obecný. Modřín japonský je, jak název napovídá, z Japonska.

Dendrologická naučná stezka má na seznamu přes sto padesát dřevin a založena byla v roce 2017. „Dřeviny jsou opatřeny porcelánovými jmenovkami s určením jejich rodového a druhového jména v českém a latinském jazyce. Současně jsou dřeviny označeny QR kódem, po dešifraci, kterého se návštěvníkovi otevřou v prohlížeči podrobnější informace a zajímavosti o dané dřevině,“ uvádí stránky dendrostezka.cz , kde je k dispozici interaktivní mapa všech označených dřevin a další doplňující informace, včetně fotografických příloh.